Burdur Ticaret Borsası Başkanı Gündüzalp: “Üreticiyi Üretimde Tutamıyoruz. Ulusal Benzen Konseyi’nin Tıpkısı İşlevi Kalmadı, Hoppadak Adı Var”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp, “Siz girdi maliyetlerini kontrol edemeyip hoppadak üreticinin çıktısını kontrol ettiğiniz ayrımsız ortamda yani benzin fiyatını, Gıda Komitesiyle sabitlediğiniz tıpkısı ortamda üreticiyi üretimde tutamıyorsunuz. Üreticiyi üretimde tutmanın yolu üreticiye mülk kazandırmaktır. Şu anda Ulusal Benzin Konseyi’nin bire bir işlevi kalmadı. Çabucak adı var. Ona işin sekretaryasını yaptırıyorlar” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp, Burdur Veteriner Hekimler Odası’nın 16. Gösterişsiz Umumi Kurulunda tarım ve hayvancılık sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“USK’NIN GIDA KOMİTESİ’NİN KABUL ETMEDİĞİ BİR FİYATI AÇIKLAMA ŞANSI BULUNMAYAN”

Üreticiyi üretimde tutmanın yolunun üreticiye mülk kazandırmak olduğunu belirten Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp şunları söyledi:

“Tarım ve hayvancılık sektörünün desteğe ihtiyacı var. Desteğe ayrımsız itirazımız yok. Amma siz girdi maliyetlerini taharri edemeyip takkadak üreticinin çıktısını arama ettiğiniz ayrımsız ortamda yani benzin fiyatını, Besin Komitesiyle sabitlediğiniz ayrımsız ortamda üreticiyi üretimde tutamıyorsunuz. Üreticiyi üretimde tutmanın yolu; üreticiye dünyalık kazandırmaktır. Şu anda Millî Benzin Konseyi’nin tıpkı işlevi kalmadı, yalnız adı var. Ona işin sekretaryasını yaptırıyorlar. Gıda Komitesinden mevrut fiyatı Ulusal Süt Konseyine açıklattırarak yekpare toplar Ulusal Süt Konseyi’nin üzerinde. Ama Gıda Komitesi’nin akseptans etmediği benzeri fiyatı açıklama şansı namevcut. Kim güzeşte hafta Cuma Namazı günü Ulusal Benzen Konseyi’nin yaptığı toplantıda Türkiye’den ender ilklerden biri yaşandı. Endüstri grubu açıklayan fiyata bile açıklanış şekline da teşrih koydu. Ama ne efsus ki üzülerek söylüyorum. Yetiştirici birliklerimiz oradaki alabileceği 20,30 kuruşu Bakanlığı ikna ettim diyerek imzaladı. Bu şartlarda, bu sektörde ne müstahsil birliklerimiz ne de sanayicimiz üreticisini bulamaz. Sanayici bunun farkına vardı. Birlikler hala bunun farkına varmadı. Yaklaşık 2 yıl ilk Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Eşkâl Birliği Başkanı Kamil Özcan, Ulusal Benzen Konseyi’nden çekilme ederken kim söylediği teessürat hala bitmeme ediyor. Bu neyi gösteriyor; evvel Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Minval Birliği Başkanı, Ulusal Benzen Konseyi’nden çekilme ediyor, deklerasyon yayınlıyor ve o maddeler hala devam ediyorsa tığ ayrımsız arpa boyu defa almadık.

“ENFLASYONU BENZIN, EKMEK VE DERI FİYATINA ENDEKSLEYEREK GIDA ENFLASYONU DÜŞMEZ”

Benim bütün baytar hekimlerden ve buradaki katılımcılardan isteğim, bu derdimizi alelhusus Bakanlığa anlatın. Besin Komitesi, enflasyonu hemen süt, savuşturmak ve cilt fiyatına endeksleyerek bu ülkede azık enflasyonunu düşüremez. Azık enflasyonunu azaltmak amacıyla bizim önceki üreticinin girdi maliyetlerini düşürmemiz geçişsiz. Bu konuda tek ceht sarfiyat etmeden bu saydığım üç ürünü icabında ensiz dışından ithalat sopasını göstererek icabında başka faktörler kullanılarak engelleyerek biz üreticiyi üretimden kaçırıyoruz. Bunun vebalini da bedelini üstelik bilcümle bu arada öderiz.”Share: