Buharlı Tren Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

Buharlı Şimendifer Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

KONYA – KOP İdaresi Başkanlığı, 8 ilden oluşan KOP Bölgesinin turizm potansiyelini yetiştirmek, tarihi demiryolu mirasına eş geçmek ve bölgeyi Türkiye’nin balaban bire bir turizm destinasyonu haline dönüştürebilmek hesabına ‘KOP Bölgesi Buharlı Tren Turizmi Çalıştayı düzenledi. Konaklamadan Gastronomiye, Gailesiz İstihdamından Hars ve Sanat aktivitelerine kadar birçok temanın ele alındığı çalıştayla bölgenin turizm altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına mecbur Konya Ovası Projesi Kesim Kalkınma İdaresi Başkanlığı; bakım sahası içerisinde düz kayran Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ın eş anlı ve çokça sektörlü kalkınmasına ulama uydurmak yerine KOP Turizm Modelini oluşturuyor. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı uzmanları, Konya Nazik Şehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Maharet Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi talim üyeleri ile TCDD Umumi Müdürlüğü ve TCDD Nakliyat A.Ş. uzmanlarının birlikte TURSAB, uran ve sivil cemiyet kuruluşlarının turizm alanında ruh yürüten acente ve pres temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, güre istihdamından domestik sanayiye katkısı, turizme dayalı konaklamanın özendirilmesinden lehçe gastronomi üzerindeki etkilerine kadar bir nice bahis masaya yatırıldı. KOP İdaresi Başkanlığı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi namına yapılan sunumların ardından Selçuk, Konya Ustalık ve Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitelerinden alanında bilirkişi öğretim üyeleri ile kamu ve özel sektör paydaşları, ‘Konaklama’, ‘Gastronomi’, ‘Rotalar ve Yolculuk Noktaları’, ‘Trene Müteveccih Hizmet-Onarım-Alt yapı ve Üstyapı’, ‘Demiryolu İşletmeciliği ve Eğitim’, ‘Pazarlama, Lansman-Medya-Hediyelik Yük ve Promosyon’, ‘Katar İçi Aktivite-Ekin-Müzakere ve Workshop’ kalkmak amacıyla 7 ayrımlı başlık altında görüş ve önerilerde bulundu.

Öğleden sonraları planlı kıymetlendirme oturumunda konuşan KOP İdaresi Komutan Vekili Meram Karakoyunlu, “KOP Bölgesi 8 il ve 89 ilçeye seslenme eden geniş tıpkısı coğrafyada bakım alanı içerisinde faaliyet gösteren tıpkı kamu kurumunun hizmet bölgesi kendisine bulunmakta. Bu havza içerisinde lehçe kalkınma anlamında bölgeler arası eşitsizlikleri vira etmek, rustik kalkınmaya müteveccih yahut direkt kalkınmaya yönelik farkları koparmak, konkre analizör üretebilmek namına tıpkısı kol proje gerçekleştiriyoruz. Tarımdan kültüre, sanayiden enerjiye, sağlıktan eğitime büyüklüğünde sağlam haddinden fazla noktaya lehçe kalkınma adına dokunmaya çalışıyoruz. Bu noktada amme aktörleri bizim paydaşlarımız, destekleyicimiz ve garaz namına Türkiye genelinde KOP Bölgesinin elan ongun noktalara gelmesi hesaplı, kültürel, sanayi anlamındaki boyutuyla mütekâmil olmasını önemsiyoruz. Bu bağlamda yapmış olduğumuz kip çokça faaliyet var” dedi.

“daha çok kitlelerin zenginliklerden haberdar olmasını temin etmek haddinden fazla koca”

Bölgede 2016 yılından bu yana 50 milyon liralık civarında vakit kaybetmeden turizm odaklı proje destekleri sağladıklarını kaydeden Amaç Karakoyunlu, “Bizim bölgemizin çok eşsiz aynı hususu var. Seçme şeyden ilk Küçük Asya medeniyeti kültür ocağı tıpkısı coğrafya. Bu coğrafyanın kalbinde bile KOP Toprak Kalkınma İdaresi’nin illeri meydan almakta. 8 ilimizin, 89 ilçemizin çarçabuk temas yerinde saf, kültürel, tarihi ve kırsal anlamda değerlendirilebilecek zenginlikler bulunmakta. Bu zenginliklerin temas birini ortaya yakalamak çıktı insanın, çıktı kitlelerin bu zenginliklerden bilerek olmasını çıkarmak bizim amacıyla çokça mefret. İnsanların bölgemizdeki bu değerlerden daha çok haberli olmasını uydurmak üzere bazen gayretler gerekiyor. Bu gayretler içerisinde tığ bu altın insanlarımıza, domestik ve yabancı turiste duyurabilmek, tanıtabilmek için KOP Bölgesindeki konaklama bölüm sayısını çoğaltmak ve gelen turistin bacasız uran namına bahsedilen ekonomik imkanlarını bölgemize vermek için çözümler fora etmek gerekiyordu. Bu anlamda içerisinde endüstri ve teknoloji isimlerini barındıran benzeri bakanlığa ilgili olan kurumun direkt modernleşmenin sanayinin temeli kendisine anılan buhar teknolojisi ve buharlı katar teknolojisine bigane kalması doğru olmazdı. Bu anlamda degaje ayrımsız ekiple yavaş çalışmalar yaptık. Buraya büyüklüğünde mevrut aşamada üniversitelerin, turizm sektörünün kızıl üyeleri, uzmanlar, paydaşlar, fikir verebilecek bütün bu projenin içerisinde meydan aldı. Gastronomiden pazarlamaya kadar herhangi bir alanda teknik, enfrastrüktür olarak neler yapılabileceğine dayalı uzmanlarımızla gelişigüzel istişareler ettik. Onlardan bazı sonuçlar aldık. Bu sonuçlar bize önümüzdeki dönemde pekâlâ benzeri rota çizmemiz gerektiği konusunda tabiatıyla çırağ ve cephe verecek. Bölgemize kırıcı anlamda yarar sağlayacak ve dünyada sıklıkla kullanılmakla gelişigüzel Türkiye için ilk defa namına gerçekleştirilecek ayrımsız projeyi hayata geçirmiş olacağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: