Artvin bili… Bitki çeşitliliği açısından ensesi kalın Artvin’de bu sene 800 titrem bal üretildi

Zengin bitki çeşitliliğiyle bal üretiminde adından alay ettiren Artvin’dahi bu sene 800 ton bal üretildi.

???????Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, AA muhabirine, sona eren bal sağım sezonunu değerlendirdi.

Artvin’in, Kafkas öz ırkının geniş merkezi olması, 198’i endemik, 302’si endemik olmayan nadir tür tevessül etmek amacıyla 2 bin 727 bitki türü ve kestane ormanlarıyla arıcılık ve bal üretimindeki önemine dikkati çeken Durmuş, kentte birliğe kayıtlı enerjik 1400 civarında arıcı, tahminî 120 bin üstelik arılı kapçık olduğunu söyledi.

Arhavi ilçesinde birliğe ait dolum tesisi olduğunu, buraya getirilen ballardan alınan numunelerin Rize’deki besin laboratuvarında analiz edildiğini tamlayan Durmuş, makul nitelikteki balların dolum tesisinde kavanozlara doldurulduğunu, varsa arıcının markası basılarak, yoksa ilişki markası ve logosuyla satışa sunulduğunu anlattı.

Durmuş, sonuç iki yılda bal rekoltesinde düşüş yaşadıklarını kaydederek, “Düşmesinin sebebi birlikte ağaçların ve bitkilerin çiçek açtığı zamanda iklim değişikliği zımnında yağışların alışılagelmişin dışında aşkın olması. Ölçüsüz yağışlar bal verimimizi aşağıya çekmekte. 2021’dahi 250 ton civarında kestane balı elde etmiştik, rekoltemiz düşüktü geçmiş yıla göre. Bu sene ise 120 titrem civarında kestane balı elde ettik.” dedi.

Kestane balı karışma hep bal üretiminin ise bu sene 800 titrem olduğunu ifade eden Durmuş, 2018 ve 2019’birlikte bin titrem civarında bal elde ettiklerini söyledi.

Durmuş, bağlantı kendisine bir ayak tabanı kıymet belirlediklerini dile getirerek, “Aya fiyatı konusunda satanlar var, duyuyoruz amma bal ihtiyacı olanlar birlikten vukuf alabilirler. Biz dolumunu yaptığımız kestane ballarını 450 liradan satışa sunduk.” dedi.

Varlıklı bitey Artvin balına nitelik katıyor

Artvin’in Kafkas arısının gen merkezi olması zımnında arıları Ardahan dışında bambaşka benzeri yere götüremediklerine dikkati çeken Durmuş, “Artvin bölgesinde bal mevsimi benzeri kamer evet bile 20 gündür. Ayrımsız ay içerisinde Artvin’de baran yağdığı zaman bal alamıyoruz. Balımız çiçekte yıkanıyor, bunun üzere mahsul hor düşüyor. Bu da üreticiye yansıyor, tüketiciye yansıyor, arıyor, Artvin balı bulamıyor.” diyerek konuştu.

Durmuş, Artvin’birlikte yükseltinin 0’dan başlayarak 3 bin 600’lere kadar çıktığını, bunun değişik ve zengin bitey çeşitliğini yanında getirdiğini belirterek, “Bu baylanlık da haddinden fazla birinci sınıf balların oluşmasını sağlıyor. Balda çeşitlilik artıyor. Nitelik ve yelpaze arttığından bal fiyatları dahi 350 ile 500 lira beyninde değişiyor. Karakovan ballarında bile bu denk 600-700 liralık arasında değişiyor. ” ifadelerini kullandı.

Tüketicilere uyarılarda mevcut Durmuş, “Tüketicilerimiz seçme yerden bal almamalı. Alınan balların etiketli, analizi işlenmiş olmasına ilgi etmeliyiz. Bal şekerli ayrımsız gıda olduğundan tüketicimiz şeker mi, bal mı macerasız ayırt edemiyor. Bu yüzden bilinen yerlerden bal almalıyız.” dedi.

Durmuş, sezonu kapattıklarını ve arıcılarının kış bakımlarını yaptıklarını vurgulayarak, ati sezonun henüz gür geçmesini diledi.

Share: