Bayburt’ta ’10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ ziyaretleri

1949 yılında Türkiye’nin imzacısı olduğu İnsan Hakları Cihanşümul Bildirgesi dahilinde kutlanan 10 Mabeyin Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde Bayburt’ta ziyaretler gerçekleştirildi.

Bayburt’ta İnsan Hakları Komisyonu üyelerince Bayburt M Tipi Kapalı ve Küşade Cezaevleri ziyaret edilerek, hükümlülerin hayat şartları için bilgelik edinildi.

İnsan Hakları Komisyonu Üyeleri Şükrü Tepiroğlu, Dursun Mualla Buyuru ve Erek Okutmuş’tan oluşan heyet Bayburt M Tipi Bağlı ve Degaje Dam’ni mülakat ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Delik Müdürü Ferhat Bilgin’den vukuf düzlük astronomi, daha sonradan hükümlülerin yaşam alanlarını gezdi. Cezaevi bünyesinde açılan kurslar, baziçe alanları, yemekhane, düşünce yerleri kabilinden mekanları gezen üyeler, hükümlülerin yaşam koşullarına yapılan icraat üzerine görüşlerini bildirdi.

Öte yandan İnsan Hakları Komisyonu üyeleri maaş yerine Bayburt İl Itimat Müdürlüğü ve Bayburt İl Açıkgöz Komutanlıklarında bulunan nezarethanelerde de incelemelerde bulunarak, gördükleri eksiklikleri anlatım haline getiriyorlar. – BAYBURT

Share: