Tecim Bakanı Muş, Iye Konuşu Forum’a video nabız gönderdi Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, global ekonomideki güzel dönüşümün Türkiye’nin hesaplı sıçrama hedefleri itibarıyla haddinden fazla ciddi fırsatları de bünyesinde barındırdığını belirtti.

Nazır Muş, Veli Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil Grup hisse senedi birliğiyle kentteki tıpkı otelde bu sene 6’ncısı planlı Iye Iktisadi Forum’a itibar konuğu namına videoteyp nabız tarafından katıldı.

Küresel ekonominin stabil ayrımsız dönemden geçtiğini belirten Icra Vekili Muş, enflasyonun salgın öncesine bakarak oldukça yüksek seyrettiğini, sıkılaşan mali politikalar, Rusya ve Ukrayna Savaşı, salgının hazırlık zincirleri üzerindeki yansımalarının global konuşu görünümü menfi etkilediğini söyledi.

Muş, erke tedarikine ilişkin mesail ve erdemli seviyelerde seyreden erke fiyatlarının her an henüz cesim benzeri bahis haline geldiğini kaydederek, “Bunun sonucunda şişkinlik artmakta, enflasyonu arama altına kabul etmek yerine model bankalarınca meri nekes mal politikaları üstelik küresel bağlamda kazançlı büyümedeki ivme kaybını derinleştirmektedir. Bu çerçevede global ekonomide büyümenin, ticaretin yavaşladığı bir dinginlik dönemine girdiğimizi görüyoruz. Önümüzdeki dönemde parasal sıkılaşma politikalarının ne şekilde yürütüleceği, Ukrayna’daki cenk ve ilkin Çin’dahi olmak için pandemiyle ilişik bitmeme fail bildirme cepheli kısıtlamalar global ekonominin belirleyicisi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomide akıbet yıllarda pandemi ve jeopolitik gelişmelere merbut gelişen konjonktür ile abuhava değişikliği ve dijitalleşmenin getirdiği strüktürel dönüşümün küreselleşmenin paradigmalarını bile değiştirdiğini dile getiren Muş, tedarik zincirlerinin çeşitlenmesi ve bölgeselleşmenin yanında keyif, savunma sanayi, iletişim teknolojileri ve gıda üzere eleştiri sektörlerde önemli otonominin sağlanması hedeflerinin yöre plana çıktığını anlattı.

Bakan Muş, döngüsel ekonomiye geçiş, yenilenebilir kaynakların erke üretimindeki rolünün merkezileşmesi, istihsal ve tüketim süreçlerindeki karbon emisyonlarının minimize edilmesinin iktisat politikalarının ana hedefleri arasına girdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tam bu gelişmelerin gölgesinde geldiğimiz noktada globalleşme sürecinin bitmediği ancak biçim ve buut değiştirdiğini görüyoruz. Her dönüşümde olduğu kabilinden bu birlikte tabii zorlu ve sancılı ayrımsız proses. Fakat şurası açıklıkla vurgulamak isterim kim taşıdığı parçalanmamış güçlüklere rağmen küresel ekonomideki bu köklü transformasyon Türkiye’nin hesaplı sıçrama hedefleri bakımından çokça eleştiri fırsatları dahi bünyesinde barındırıyor. Ülkemiz bu fırsatlardan sunu fazla faydayı sağlayabilmek amacıyla vacip yekpare enfrastrüktür ve donanıma ehil. Tığ üstelik bu süreçte hedefimize genişlik çabuk ve güvenli biçimde ulaşmak amacıyla önlemlerimizi alıyoruz. Böylesi aynı atmosferde Türkiye’nin gelişmesine ve büyümesine yardım sağlayan hisse senedi insanlarımıza verdiğimiz destekler ve yürüttüğümüz çokça cepheli icraat yardımıyla toptan ekonomideki aksi etkileri sunma uzuv indiriyor, ülkemizin toptan ekonomideki rolünü yükseltmek için çalışıyoruz.”

“Uzak Ülkeler Stratejisi’ni devreye aldık”

Enerji, altın ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın dış ticaret dengesine münasebetsiz yansıdığını belirten Muş, ihracatın sürdürülebilir artışı için bakanlık namına bindi mekanizmaları bile karışma almak amacıyla politika ve araçları oldukça çeşitlendirdiklerinin altını çizdi.

Muş, bu kapsamda hele Türkiye’yi acun tedbir zincirlerinin yeniden yapılanması sürecinde merkezi benzeri konuma yerleştirmeyi amaçladıklarını kaydederek, “Bu çerçevede ihracatımızın menzilini bırakmak ve dünyanın en şişman pazarlarındaki payımızı yükseltmek için Irak Ülkeler Stratejisi’ni devreye aldık. Bu stratejimizle belirlediğimiz 18 irak ülkeye ihracatımızı 4 katına çıkartarak ülkemizin ihracatına yıllık ilave asgari 60 bilyon dolar ulama sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

-“İklim değişikliğiyle savaş çalışmaları odağa taşındı”

Vekil Muş, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini hayata geçirmenin toptan tıpkı seferberliğe dönüştüğü kullanılmamış dönemde iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki çalışmaların Türkiye’nin tecim politikasının de odağına taşındığını dile getirdi.

Yeşil ve dijital dönüşüm sürecine dikkati çekici Vekil Muş, şunları kaydetti:

“İhracatımızda rekabetçiliğin sürdürülmesi, küresel ayar zincirlerindeki konumumuzun güçlendirilmesi ve doğrudan yatırımlardan aldığımız payın artırılması için eksiksiz sektörlerimizin dünyadaki yeşil ve dijital tahavvül sürecine uyumu büyük ehemmiyet oluşum ediyor. Bunun bilinciyle tığ dahi özel sektörle müracaat halinde Yeşil Uyuşma Gösteri Planı’nı hazırladık. Planda saha alan kapsamlı eylemlere müteveccih çalışmalarımızı erke, finansman, uygulayım bilimi ve oluşum, yapım, çimento, çelik kadar kısım alanlarında kurduğumuz 20 kalp mücahede grubu altında kamu, özel sektör, sivil topluluk kuruluşları ve yüksekokul gelişim birliğiyle açık hisseli olarak yürütüyoruz.”

Icra Vekili Muş, Yeşil Mutabakata uzlaşma sürecini, Türkiye’birlikte istihsal altyapısının inovasyon ve dijitalleşme yönüne evrilmesiyle eskimemiş konuşu modeller ve istihdam odaklarına imkan sağlayacak bir fırsatlar hepsi kendisine gördüklerini aktararak, bu çerçevede abuhava değişikliğiyle mücadele ederken doğayla ağır ezgi, kaynakların hareketli ve artağan kullanıldığı, teknolojinin pahal ve melfuf değeri yüksek bire bir konuşu modele intikal üzere himmet harcama ettiklerini sözlerine ekledi.

Diğer konuşmacılar

Forumun açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer de uygarlığın önündeki ana sorunun doğayla eğlenceli aynı toptan ekonominin elbet düz yazı edileceği olduğunu belirterek, forumun “geleceğin sinyalleri” başlığını taşımasının sonuç kademe nadir olduğunu söyledi.

İzmir’in kuruluşun ve kurtuluşunun şehri olduğunu kaydeden Soyer, İzmir İktisat Kongresi’nin 100. yılında düzenleyecekleri İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi tedarik çalışmalarını anlattı.

İzmir Tecim Odası Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener birlikte gelecek dönemde, iktisat politikalarının ve ticari tercihlerin yenilendiği benzeri sürecin bitmeme edeceğini rapor ederek, “Anadan Görme pazarların değiştiği, tedarik zincirlerinde seçenekli seçeneklerin arttığı bu süreçte akış davranarak manevra kabiliyetimizi korumamızın gerekliliğine aksan açmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Veli Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise geleceği akilane okuyarak buna bakarak adımlar atmanın önemine dikkati çekerek, kalifiye hisse senedi gücü üzere eğitimin önemine işaret etti.

Iye İhracatçı Birlikleri Eş Güdümcü Başkanı Jak Eskinazi ve EGEV Umumi Heyet Başkanı Mehmet Yüksek Süsen birlikte forumda birer müzakere yaptı.

Bugün, “Yeşil İhracat: Kullanılmamış Tıpkısı Konuşu Nema Stratejisi”, “Yeşil Dünyanın Anahtarı: Yeşil Erke” ve “Değişen Istihsal DNA’sı” oturumlarıyla bitmeme edecek toplu tartışma, erte düzenlenecek “Geleceğe Bir Kadem Önde Kalkışmak: Metaverse ve Sayısal Ati”, “Elan İyi Benzeri Dünya İçin Kalın Yatırımları”, “Tarım Meydanı” oturumları ile sona erecek.

Share: