‘Barış Su Merhaba’ filmi, memleketi Bartın’da gösterime girdi

‘Sulh Su Merhaba’ filmi, memleketi Bartın’dahi gösterime girdi

BARTIN Geçirdiği trafik kazası sonucu dinç yaşta hayatını kaybeden Hazar Akarsu’nun hayatının anlatıldığı ‘Sulh Su Merhaba’ filmi Akarsu’nun memleketi Bartın’üstelik gösterime girdi. Filmin başrol oyuncusu İsmail Iye Kanunlaşmış seans öncesi Barış Su’nun hayranları ve sinemaseverle bire bir araya geldi.

2007 yılında 28’inci gözyaşı gününü kutladığı geceleyin trafik kazası geçiren ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Anadolu rock çalgı aleti sanatçısı Sulh Akarsu’nun hayatı sinemaya taşındı. Yönetmenliğini Er Dikmen’in üstlendiği filmde Sulh Akarsu’yu İsmail Iye Şaşmaz canlandırdı. İstanbul’dahi gerçekleşen galanın peşi sıra Hazar Su’nun memleketi Bartın’üstelik gösterime giren film amacıyla Barış Su hayranları beyaz perde salonlarına akış etti. Filmin başrol oyuncusu İsmail Iye Belli projeksiyon öncesinde Akarsu’nun hayranları ve sinemaseverlerle tıpkısı araya geldi.

Yoğun rabıta gören Mukannen yaptığı açıklamada, “Galamız çokça güzel geçti. Buradaki kabil tıpkısı canlı vardı ve Sulh’ın şarkılarını söyledik ön gösterim öncesi. Çokça adamakıllı ayrımsız iştirak vardı. Barış’ın hayranları, dostlarımız, sevenlerimiz cümle oradaydı. Sulh’ın babası Selahattin Su, kardeşi Nesrin Akarsu bile bizleri bekâr bırakmadı. Bartın’bile Amasra’da demin Sulh’ın memleketindeyiz. Çekimler süresince ben Amasra’daydım. 1,5 aylık aynı süreçte çekimleri burada yaptık. Bura benim için çokça anlamlı ayrımsız şehir oldu. Benim için elzem oldu. Hazar’ın şarkısında dediği kabilinden ‘hasret kokan site, aşk kokan site, bahir kokan şehir…’ Benim ortamında anca benzeri site oldu bura. Geldiğimde kendimi kişi memleketimdeki gibi hissettim, Sulh’ı birlikte kendimden bildim. Onlar birlikte beni kendilerinden bildiler. Iyi olsunlar onlarda beni Sulh’ın yerine koydular. Bu benim üzere kadir biçilemez tıpkı özdek oldu. Barış’ın memleketinde; Bartın’da, Amasra’birlikte bu duyguyu varagelmek haddinden fazla heybetli. Çokça yumruk aynı insanı bire bir insanın yerine koyabilmek, Barış kabil tıpkı insanın adına koyulabilmek çok kebir bire bir şeydi benim için ego bunu yaşıyorum. Bunun sadık gururu ile de haddinden fazla mutluyum.” İfadelerinde bulundu.

Belirli üzerindeki montun da Barış Akarsu’ya ilgilendiren olduğunu tabir ederek, “Nesrin abla sıhhatli olsun bana Hazar’ın montunu dahi dürü etti. Şu zaman üstümdeki montgomer Sulh’ın montu. Kolyem Hazar’ın kolyesi. Bilekliği rastgele zaman yanımda. Hep taşıyacağım bunları. Yoz fehamet biçilemez bire bir ruh. İyi ki buradayım. İyi kim beraber izleyeceğiz bugün. İyi kim, diyecek eksantrik hiçbir öz namevcut” dedi. Filmin Bartın’daki gösterimini izleyenler beyninde Barış Akarsu’nun babası Selahattin Su ve kız kardeşi Nesrin Su’de düz aldı. Nesrin Su filmle ilişik duygularını anlatırken, “Ön Gösterim çokça iyice geçti. Hayallerime kavuştum diyebilirim. Demincek memleketindeyiz ağabeyimin Amasra, Bartın’dayız. Burada Iye Belirli severleriyle birlikte izleyecek filmini. Çokça sunturlu oldu herhangi bir husus. Heyecanlıyız tabi. Ağabeyimi bu şekilde İsmail Iye Kesinleşmiş’dahi kullanmak çokça kurum verici. Hem hüzünlüyüm hem dahi mutluyum.” Şeklinde konuştu.

Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, Bartın İl Güven Müdürü Şakir Açık Deniz Korkmaz, İl Güllabi Komutanı J. Kd.Alb. Ersin Aslan’dahi filmin Bartın’daki önceki gösterimini izleyenler arasında kayran aldı.

Share: