Çanakkaleli kadın dikici topraksız tarımla marulun vürut süresini kısalttı

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde müstahsil Hanife Kartal, topraksız sulu ziraat modeliyle marul yetiştiriciliği yapıyor.

İlçede ayrıntılı yıllar meyvecilikle uğraşan Kartal, akıbet yıllarda topraksız tarım üzerine edindiği tecrübeleri marul yetiştiriciliğinde kullanmaya başladı.

Hanife Kartal, gazetecilere, henüz geçmiş toprakta marul yetiştirdiklerini fakat bu yöntemde işçiliğin çok fazla olduğunu söyledi.

Araştırmaları sonucunda 1 dönüm alanda topraksız sulu ziraat yöntemiyle üretime başladıklarını tamlayan Kartal, “Çepel tarımın avantajları çokça çok, topraklı tarımda maliyet berenarı çok. Iz tarımda ise maliyet çokça bağan. Hele işçilik ve matbu.” dedi.

Üretim alanını artırmayı hedeflediğini rapor fail Kartal, ürünün yetişme süresinin toprakta 40-45 çevrim, topraksız tarımda 30 aktarılma olduğunu vurguladı.

Marulun demetini 7 ila 10 liradan sattıklarını bildiren Kartal, şöyle bitmeme etti:

“Ayrıca toprakta marul hasadı yaptığımızda toprağı yeni dikime hazırlarken iki ay geçiyor. Oysa yapışkan tarımda ise dakikasında yerine eskimemiş ürünü dikebiliyoruz. Kirli tarımın tıpkı bambaşka avantajı ise ilçemizde kurulan iki muamele var. Bizim iş tezgahına çıkardığımız marullar satılmadığı takdirde gine arazimize getiriyor, çıkardığımız yere koyuyoruz, aynı şey olmuyor. Benim amacım zihayat kadın girişimciliğinden faydalanıp yetiştirdiğim ürünleri tüm Türkiye geneline pazarlamak.”

“Topraksız tarımda hasat da haddinden fazla kıytırık”

Kartal’ı mülakat ederek üretime ilgilendiren bilgelik düzlük Lapseki İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Büyük Kaçan ise ilçenin şeftali, nektarin ve kiraz kadar ürünlerde önde gelen merkezlerden olduğunu kaydetti.

Bölgede domates, biber ve gayrı ürünlerin da yetiştirildiğini anlatan Kaçan, “Üreticilerimiz değişik üretim metotlarını deniyor. Burada ayrımsız üreticimiz topraksız tıpkı şekilde mahsulat yetiştiriyor. Gelecek teknolojide, teknoloji de tarımda. Marulun toprakta dikili olduğunu düşündüğünüzde çapalama, çıkar yol, işçilik maliyetleri, basılmış gibi giderleri var. Genişlik önemlisi de topraksız tarımda hasat de çok cılız.” diye niteleyerek konuştu.

Müdürlük yerine çiftçilerin beraberinde olduklarını nâkil Kaçan, yenilik yapmak isteyen ya üstelik herhangi bir konuda bilgelik ahzetmek isteyenlerin kuruma sınırlanmış mühendislere danışabileceğini sözlerine ekledi.

Share: