Bakan Varank, deprem sonrasında geri hizmet merkeze dönüştürülen sarıerik deposunu ülfet etti Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Malatya Lisanslı Ark Sarıerik Deposu’nu depremlerin ardından müzaheret geri hizmet merkezine dönüştürdüklerini belirterek, “Bu antrepo birlik anlamıyla kullanılmaya başlamadan önceki bu gerekseme hasıl olduğunda doğrudan Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığının, Kıyamet ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) kullanımına açtık.” ifadesini kullandı.

Uran ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya bakarak, Vekillik, depremzedelere gönderilen gerekseme malzemelerinin tasnifli şekilde rüçhan lokasyonlara atıf edilmesi için Türkiye genelinde dev lojistik merkezleri kurdu.

Bakanlığın koordinasyonunda Kombinasyon Uran Bölgeleri (OSB) ve hür teşebbüs yoluyla Kayseri, Adana ve Gaziantep’te oluşturulan merkezlere gelen binlerce kitap kategorize edilerek tırlara yükleniyor. Ardından Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eliyle kurulan Ivedi Sosyal Müzaheret Ekipleri (ASYA) eliyle yardım malzemeleri afetzedelere ulaştırılıyor.

Daha hızlı ve artağan bir kıran lojistiği için oluşturulan merkezlerden biri da Malatya’da kuruldu. Bölgeye mevrut arkalama malzemelerinin dağıtımında kocaman fariza üstlenen Türkiye’nin arz iri lisanslı ark kayısı deposu, hıfzıssıhha, azık, giysi ve ısınma kadar malzemelerin tasnif edilerek afetzedelere ulaştırılmasını sağlıyor. Kıyamet bölgelerine gönderilen millî ve uluslararası yardımlar, kayısı deposundan iptal bu merkezden dağıtılıyor.

Avrupa Birliği ile Bakanlığın ortak projesiyle inşaatı tamamlanmak amacıyla olan Malatya Lisanslı Sıska Sarıerik Deposu, bu yönüyle ciddi rol üstlendi.

Nazır Varank’tan lojistik merkeze gece yarısı ziyaret

Bakan Varank üstelik 2019’dahi temelini attığı merkeze akşam ziyarette bulundu. Konuşma sırasında Nazır Varank’a Malatya Valisi Hulusi Atmaca, Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, Malatya Milletvekili Öznur Inmeli ve Fırat Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu eşlik etti.

Yapılan çalışmalara ilgilendiren yetkililerden bilgi düzlük Varank, tabiatıyla afetlerle mücadelede ayni yardımlardan Familya ve Sosyal Politikalar Bakanlığının mesul olduğunu, kendilerinin birlikte bu yardımların yeryüzü eli nimetli şekilde yönetilmesi için yardımcı bire bir fiyaka üstlendiğini bildirdi. Depremden etkilenen illerden Malatya’bile geri hizmet depo ihtiyacı ortaya çıktığında daha önce temelini attıkları Lisanslı Sıska Sarıerik Deposu’nun gündeme geldiğini tamlayan Varank, burasının kentin arz balaban ürünlerinden kayısının lisanslı şekilde depolanması ve üreticilerin seçkin zarara uğramadan ürünlerini galiba ayrımsız müddet saklaması açısından haddinden fazla kocaman olduğunu ifade etti. Varank, “Bu antrepo umum anlamıyla kullanılmaya başlamadan önceki bu ihtiyaç zahirî olduğunda doğrudan Eş Bakanlığının, AFAD’ın kullanımına açtık.” bilgisini verdi.

Varank, AFAD koordinasyonunda Uran ve Teknoloji Bakanlığının da desteğiyle Malatya’nın birlikte Kayseri, Adana ve Gaziantep’te dahi lojistik depolar oluşturduklarına işaret ederek şu değerlendirmede bulundu:

“Tıpkısı zamanda lojistik yönetiminde de bütün bakanlıklarımıza apotr olduk. Burada arkadaşlarımız büyük aynı gayretle çalışıyorlar. İnşallah bu afeti hep birlikte atlatacağız. Vatandaşlarımızın hangi ihtiyacı varsa onu karşılamak amacıyla üstelik bilcümle arkadaşlarımız, bütün bakanlıklarımız sahada iri aynı mücahede gösteriyor.”

Deponun önemine dikkati çekici Varank, “Burası Türkiye’nin sunu büyüğü. Avrupa Birliği fonlarıyla bu arada düz yazı ettiğimiz aynı yapılış. Elden ambarlama alanı bulunmayan, benzeri zamanda laboratuvarlarıyla bütünleşmiş tıpkısı alandı. Devreye almadan ilk hakeza tıpkı iyi hizmete birlikte açkı reşit oldu. İnşallah önümüzdeki dönemde bu yaraları sardıktan bilahare kökeninden birincil görevine dönmüş olacak.” ifadelerini kullandı.

1800 kişiyle hizmet

Lojistik merkeze dönüştürülen lisanslı depoda işyar Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli Çınar Aydoğmuş üstelik Türkiye’nin dört bir yanından gelen eksiksiz ürünleri hazırlayarak gerekseme sahibi ailelere ulaştırdıklarını belirtti. Lisanslı antrepo sebebiyle ürünlerin dağıtımını kıytırık şekilde yapabildiklerini vurgulayan Aydoğmuş, “Burada toplumsal yardımlaşma vakıfları, ASYA Programı’na gönüllü örgen personel, İŞKUR personeli, komandolar, güven ve Malatya’nın çarçabuk lahzada temas kurumundan işyar arkadaşlarla kestirmece sahada 1800 kişiyle bu alanın tamamına bakım vermeye çalışıyoruz.” dedi.

13 milyon avroluk yatırım

Malatya’de depremzedeler üzere lojistik merkeze dönüştürülen Lisanslı Sıska Kayısı Deposu, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklendi. Türkiye ve Avrupa Birliği’nin mali teşrikimesai kapsamında makbul Kompetitif Sektörler Programı çerçevesinde hayata geçirilen lisanslı depoya 13 milyon avroluk yatırım yapıldı. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Tecim Borsasının girişimleriyle kurulan tesiste 5 bin titrem zayıf sarıerik depolama imkanı bulunuyor.

Share: