Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Mammadov, Batman Üniversitesinde konuştu

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, “Tığ birbirimizi canımız biliriz. Biz birbirimizin gücüne okkalı katarız. Bizim ordumuz birbirimizin ordusunun devamıdır. Şayet Türkiye olmasaydı Azerbaycan topraklarını geri alamazdı.” dedi.

Mammadov, Batman Üniversitesi yoluyla Garp Raman Kampüsü’nde düzenlenen “Azerbaycan Türkiye İlişkileri ve Haydar Aliyev’in Rolü” mevzulu konferansa katıldı.

Sovyetler Birliği çöktükten sonra 18 Ilk Teşrin 1991’dahi Azerbaycan’ın baştan bağımsızlığını car ettiğini hatırlatan Mammadov, güdük sürede şişman projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Azerbaycan’ın ilk defa boru hattı projesi ile Sulh Denizi’ni Akdeniz ile birleştirdiğini belirten Mammadov, “Henüz ilk Sulh Denizi’nden Karadeniz’e boru hattımız vardı fakat biz Akdeniz’e 1800 kilometre uzunluğunda olan ve yılda 50 milyon titrem petrolün taşınmasını sağlayıcı ve biraz ülkenin arazisinden güzeşte boru yolu projesini hayata geçirdik.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin sebebiyle Azerbaycan’ın nehiy altındaki topraklarını kurtardığını anlatım eden Mammadov, “Tığ birbirimizi canımız biliriz. Biz birbirimizin gücüne okkalı katarız. Bizim ordumuz birbirimizin ordusunun devamıdır. Şayet Türkiye olmasaydı Azerbaycan topraklarını et kafalı alamazdı. Türkiye 1994’ten itibaren Azerbaycan’a kalaba kurmakla meşguldü. 16-17 yaşında çocuklarımız Türkiye’ye geldi ve şimdi onların çokları Azerbaycan’dahi peş düzey askeri görevlerdedir.” ifadelerini kullandı.

“Türk’ün Türk’ten başbuğ dostu, kardeşi yoktur.” diyen Mammadov, şöyle konuştu:

“Tığ kendimiz kendimizi koruyacağız. Ayn bebeğimiz kabil koruyacağız. Bizim kardeşlerimiz birlikte Ilımlı Asya’dadır. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan’dır. Devleti sıfır ama ansambl namına başka devletlerde tüvana bizim milyonlarca kardeşimiz var. 300 Milyondan çok dev aynı milletiz. Alfabemiz dahi bir olmalı, konuşmamız birlikte anlaşmalı olmalı birbirimizle, eş tarihimiz olmalı.”

Karabağ’ın değme karışının dem dökerek alındığını ve bunu Türkiye sayesinde başardıklarını dile getiren Mammadov, “Siyasi kendisine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yumruğunu yere vurdu ve ‘Önümde kimesne durmasın.’ dedi. Beniz binlik Türk ordusunu Ermenistan sınırına yığdı ve dedi kim ‘Kim düşünürse Azerbaycan yalnızdır, Azerbaycan boydak değildir.’ 44 bölüm yetti kim 28 yıl boyunca sağlamlaştırma edilmiş, yığınak işlenmiş bire bir meydan işgalden kurtarıldı.” dedi.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Çipo bile Batman Üniversitesinin kurumsal kimliğini değme güzeşte dolaşma elan istikbal çekmek üzere nitelikli eğitim bilimi olanakları oluşturmaya çalıştığını anlatarak, “Enerji alanında markalaşmaya çalıştığımız üniversitemizi enerjinin kalbi Azerbaycan ile buluşturarak etkili öğrenme ortamları oluşturmaya bitmeme edeceğiz. Uluslararası alanda kontak, muadele ve beraberlik duygusunu dulda ettiğimiz Azerbaycan ile üniversite nezdinde kurduğumuz mail temaslar bizleri gururlandırmaktadır.” diyerek konuştu.

Çıpa, Batman Üniversitesi kendisine Türkiye ve Azerbaycan’ın iktisat, savunma, politika, enerji ve ayrıksı yekpare sahalardaki ilişkilerinin daha dahi müstakbel gitmesini kâm ettiklerini vurguladı.

Share: