Diyarbakır’da “Tarımda Akarsu Tasarrufu ve Bereket Çalıştayı” düzenlendi

Diyarbakır’da, “Tarımda Su Tasarrufu ve Gürlük Çalıştayı” düzenlendi.

Merkez Sur ilçesi GAP Arsıulusal Zirai Araştırı ve Terbiye Merkezi derinti salonunda “Tarımda Akarsu Tasarruflu Akarsu Kullanma Terbiye ve Yayım Programı kapsamında düzenlenen çalıştayda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Diyarbakır’da kestirmece 7 milyon dekar tarım arazisi bulunduğunu, bunun yüzde 65’inin soylu erki namına sulanabilir arazi olduğunu söyledi.

Silvan Projesi’ndeki 8 baraj ve Dicle Kralkızı Barajı’nın tamamlanmasıyla sulamaya açıldığında 4 milyon 200 bin dekara andıran tarım arazisinin de sulanır ayla geleceğini tabir eden Atalar, bunun kesim ve mutluluk amacıyla çokça kızıl sonuçları olacak tıpkı envestisman olduğunu anlatım etti.

Ecdat, Izzet Su İşleri Havza Müdürlüğünün konuyla ait çalışmalarının şipşak sürdüğünü belirtti.

Tarımda suyun akıllıca kullanılmasının önemine değinen Atalay, “Bu yıl yaptığımız 300 bin dekar basınçlı sulama sisteminin 3 milyar metreküpe mail akarsu tasarrufu sağladığını hesapladık. Bu nedenle su tasarrufu koskocaman.” dedi.

Ecdat, katılma sağlayıcı, destek veren, fariza düz, arazide emek veren herkese ve çiftçilere bu konuda balaban görev düştüğünü rapor etti.

Çalıştaya, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Terbiye Merkezi Müdürü Mehdi Sümerli, Dicle Üniversitesi (DÜ) Ekincilik Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Sevinç Üzen, DSİ Bölüm Müdürü Yaşar Ceylan, Ekincilik ve Orman İl Başöğretmen yardımcıları Mustafa Ağır ve Mehmet Şefkatli Türker, Tarım ve Orman İlçe müdürleri, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ile ustalık personel ve üreticiler katıldı.

Share: