Aysu Bankoğlu’ndan Vekil Dönmez’e Amasra Tepkisi: “Benzeri Kamer Geçti, Bibi Tek İşlem Yapılmadı.

CHP Bartın Saylav Aysu Bankoğlu, TBMM’birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, “Eksper raporu bakanlığınıza sınırlı MAPEG denetçilerinin ihmali olduğunu sarih yazıyor. Siz bu ihmalleri yapanların amirisiniz, tribünden karşılaşma izler kabil olayları takip edemezsiniz. 42 kişinin canına kastedilmiş burada, bu ihmalleri özne kurumlarınızla, denetçilerinizle ilişkin hangi yaptınız, bunu anlatmalısınız. Aynı kamer geçti, bibi tek muamele yapılmadı. Geçmek üstelik istenmedi, zira bu ihmal zincirinin başı sayın bakandır” diyerek seslendi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. CHP Bartın Mebus Aysu Bankoğlu, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Dönmez’in istifasını istedi. Bankoğlu şunları söyledi:

“BU İHMAL ZİNCİRİNİN BAŞI SAYIN BAKANDIR”

“Sözde takiptesiniz. Eksper raporu bakanlığınıza sınırlı MAPEG denetçilerinin ihmali olduğunu açıkça yazıyor. Siz bu ihmalleri yapanların amirisiniz, tribünden maç izler kabil olayları izleme edemezsiniz. 42 kişinin canına kastedilmiş burada, bu ihmalleri eden kurumlarınızla, denetçilerinizle ilişik hangi yaptınız, bunu anlatmalısınız. Tıpkısı kamer geçti, hala tek prosedür yapılmadı. Cereyan Etmek de istenmedi, çünkü bu boşlama zincirinin başı sayın bakandır. Ehlihibre ön incelemesi, güven fezlekesi, uzmanlar hepsi havalandırma sorununun facianın koca sebeplerinden biri olduğunu söylüyor. Bakanlığa kapalı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ise Amasra’daki havalandırma sistemini tüm dört senedir bibi iyileştirecek. Yekpare 4 senedir bekliyor bu havalandırma işi. İhmal var mı, var. Ayrımsız şey yapıldı mı, yararlı. Sayıştay ‘işçi sayısı az’ diyor. İşçiler üstelik bu durumdan şikayetçi olmuşlar. Güven fezlekesiyse patlamanın olduğu vardiyada, işçi eksikliğinden dolayı, vardiyası olmadığı halde 5 işçinin çalıştırıldığını yazıyor. Amasra Müessesesi TTK’dan iştirakçi talebinde bulunmuş, ama TTK bu talebi karşılamamış. İzleme merkezinde 2 vazifeli bulunması gerekirken bire bir görevli olduğunu fezleke söylüyor. Buna cebin da ayrımsız madde yapılmadığı belirtiliyor. İhmal var, ama tek şey yapılmamış. Fezleke diyor kim, düzgü kadrolarda şaibe var, yıllardır müessesede görev işleyen ve tıpkı posta de madene inmeyenler maharetli konumundalar. İşçilere sunulan eğitimler, madene yapılan denetimler bütün kağıt üzerinde.

“İFADE VEREN İŞÇİLER, MADENDEKİ BATAKLIK GAZI SIKINTISININ TEFERRUATLI ZAMANDIR BİLİNDİĞİNİ SÖYLÜYOR”

Metan üzerine bir nice uyartı var. Tek zaruret yerine getirilmemiş. Tutanaklar 13 Ilk Teşrin saat 23.43 ve patlamanın olduğu 14 Ilk Teşrin haset saat 18.49 aralığında, havalandırma vantilatörü 53 nöbet uyarma, 355 sefer da alarm değerini gösterdiğini belirtiyor. İşçi beyanları dahi bu yönde. İfade veren işçiler, madendeki bataklik gazi sıkıntısının ayrintili zamandır bilindiğini, patlamanın olduğu vardiyadan bire bir geçmiş vardiyada da bu sorunların yenilendiğini söylüyor. Buna karşın patlamanın olduğu vardiyaya iştirakçi gönderilmiş. Metan oranının sadece patlama haset değil tekraren riskli seviyeye çıktığı, bunların kayıtlarının müessesede olduğu, fakat böyle durumlarda birlikte arada bir işçilerin çalışmaya devam ettirildiği yazıyor ehlihibre yöre incelemesinde. Kaymakamlık adeta geliyorum demiş. Siz on paralık geliyorum diyen ilçe gördünüz mü?

“TAKİPTE DEĞİL TETİKTE GİBİSİNİZ”

TTK’nın başında ki var? Kozlu kafa sorumlusu Kazım Eroğlu. Kimin oluruyla? 2018’da Sayın Bakanın oluruyla. Bu atamada boşlama var mı, kusur var mı, var. Bire Bir özdek yapıldı mı, yarayışlı. İhmali olan özge kişiler, denetçiler. Denetçilerle ilişik de tek madde yapılmadı. ve yekpare bu ihmalleri yapanların eğin amiri olan Vekil Dönmez faciadan bire bir ay önceki müesseseydi. Nereye baktı, hangi işçiyle konuştu, madene girdi mi, ne denetim raporlarını inceledi? Hiçbirini. TTK Umumi Müdürüne ve ayrıksı idarecilere ait bakanlık bibi ayrımsız muamele yapmadı. Vekâlet müfettişlerine denetçilerine ilgilendiren hala aynı özdek yapılmadı. Takipte değil tetikte gibisiniz. Bibi o şehitlerimizin cansız bedenlerini toplamakla ve madenci yakınlarına verilen tazminatla övünmeniz, kabul edilebilecek benzeri savunma değil.

“İHMALLERİNİZ YÜZÜNDEN 52 BALA BABASIZ KALDI”

Gözümün içine bakın sayın vekil. 3 çocuğunuz var değil mi? Bu faciadan sonradan, 52 yavru babasız kaldı. Sizin, bakanlığınızın, bakanlığınıza mecbur kurumların ve o kurumların başındaki insanların zincirleme ihmalleri sonucunda 52 yavru yetim kaldı. Bire Bir şey yapacak mısınız? Siz tıpkısı mesul adına ayrımsız karşılık ödeyecek misiniz? İstifa mı edeceksiniz, yoksa seçme gün rastgele geceleyin o çocukların vebali üzerinizde namına makamınızda durmaya devam edeceksiniz?”

Share: