Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci sene dönümü kutlandı

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci sene dönümü zımnında merasim düzenlendi.

Valilik uğrunda planlı törende, Ilbay Yılmaz Şahika, Garnizon Başbuğ Vekili Yaya Albay Ege Altınay ve Şehremini Demirhan Elçin, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Tören, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile bitmeme etti.

Vali Yılmaz Şahika, törende yaptığı konuşmada, Artvin’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Türk milletinin asırlardır müstakil dirilik idealinden katiyen ivaz vermeyerek istiklal ve istikbali önünde birçok kebir zaferlere imza attığını vurgulayan Şahika, “Bundan 102 yıl evvel ‘ya istiklal evet ölüm’ diyen yiğit Artvinliler, eşsiz ayrımsız savaşım ile bu iyicene şehri hürriyetine kavuşturmuştur. Böylesine mutlu bir mücadeleyle tekrardan yurt topraklarına dahil edilen Artvin’imizi ve bayrı medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi gönençli yarınlara kavuşturmak üzere kesintisiz çalışacağız.” dedi.

Belediye Reisi Demirhan Elçin ise depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara felah dileyerek, Artvin’in halas bayramının asrın felaketi zımnında buruk yaşandığını anlatım etti.

Artvin’in cesur, adil, yürekli, anlayışlı, aydınlık, Cumhuriyet Altını ve demokrasiye merbut Atatürk sevdalısı insanların yaşadığı yurt olduğunu dile getiren Elçin, Artvin’in halas bayramının 102’inci yılını kutladığını kaydetti.

Tören, kentin simgesel anahtarının Şehremini Elçin’e doğrulama edilmesinin ardından sona erdi.

Törene, Artvin Cumhuriyet Altını Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilimci, İl Güven Müdürü Sinan Ergen, İl Uyanık Komutanı Uyanık Albay Sebep Hürmetkâr, kamu çekicilik ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: