Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Kutlandı

GARAZ İSTANBULLU

Artvin’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü törenle kutlandı. Törende konuşan Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin, “Artvin; babayiğit, yürekli, adil, ihatalı, bilinçli, görgülü, Cumhuriyet Altını ve demokratlık aşığı, Atatürk sevdalısı insanların yaşadığı ender memleketlerden biridir” dedi.

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü dolayısıyla Artvin Valiliği’nin uğrunda mevcut Atatürk Anıtı önünde bugün merasim düzenlendi. Tören, ihtiram duruşu ve arkası sıra İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene, Artvin Valisi Yılmaz Zirve, Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin, siyasi parti temsilcileri, gelgel amirleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“ECDADIMIZ, ASIRLAR BOYU MÜSTAKIL SEVIMLI İDEALİNDEN VAZGEÇMEMİŞTİR”

Artvin Valisi Yılmayan Şahika, “Artvin’imizin antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü münasebetiyle ayrımsız araya gelmiş bulunmaktayız ve bu sene dönümünü kutlamanın gururunu bilcümle birlikte yaşıyoruz. Bilindiği üzere ecdadımız, asırlar boyu bağimsiz hayat idealinden katiyen vazgeçmemiştir. Tarihimiz, ileri için kazandığımız nice büyük zaferlerle meşgul. 7 Mart 1921’da kazanılan galebe birlikte bunlardan bire bir tanesidir” dedi.

“ARTVİN, DEMOKRASİ AŞIĞI İNSANLARIN YAŞADIĞI KENTTİR”

Artvin Şehremini Demirhan Elçin ise şunları söyledi:

“Bu cennet vatanı bizlere miras olarak bırakan özellikle ulusal önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Artvin’i il özne Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, dönemin Başbakanı İsmet İnönü, Müşir Fevzi Görmek, Gün Doğusu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Çoruh Bölgesi Müfreze Komutanı Halit Gösterişli, Albay Şükrü As, Sevr görüşmeleri sırasında burada Osmanlı ordusunda alın çıkan tek can, Osmanlı paşası Ulvi Keyif Rabıtalı’ya ve bu behişt vatanı bizlere miras bırakmak için kanlarını gözlerini kırpmadan su kabilinden akıtan ve canlarını feda eden tamlık şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize bile şükranlarımı sunuyorum. Artvin; babayiğit, külhanbeyi, adaletli, zeyrek, şuurlu, okumuş, Cumhuriyet Altını ve demokratlık aşığı, Atatürk sevdalısı insanların yaşadığı ender memleketlerden biridir.”

Share: