Artvin’de kadınların ürettiği keresteler Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor

Artvin’bile kadınların ürettiği keresteler Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor

ARTVİN – Artvin’de kereste fabrikasında kadın çalışanlar vasıtasıyla sarıçam, ladin ve köknar ağaçlarından üretilen keresteler, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Artvin- Borçka karayolu üzerinde hayatiyet gösteren kereste fabrikasında 12 eş iştirakçi çalışıyor. Türkiye’nin sunu iri ormanlarının düz aldığı ve orman işçiliğinin bunaltıcı olduğu Artvin’da kâin kalas fabrikasında çalışan kadınlar, fabrikadaki kesici makineleri mutfakta kullandıkları robotlar üzere kullanarak ekmeğini ağaçtan çıkarıyor.

Daha haddinden fazla erkeklerin yaptığı işi kandırarak işleyen 12 eş, hem karı ekonomilerine hem de büyüklük ekonomisine katkı sunuyor. Mesleğin yumruk olmasına rağmen bu zorluğun altından koruyucu kadınlar, azimleriyle dahi yaşıt oluyor. Kadınlar, sarıçam, ladin ve köknar ağaçlarının işlendiği fabrikada ölçüm, uyuşma, biçimlendirme, budak çıkartma, rendeleme, fırınlama ve kurutma üzere işlemlerin yapıldığı bölümlerde çalışıyor.

Kadın işçilerin kankızıl ellerinde hazırlanan keresteler Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Fabrikada etkin koca işçiler ise kadınların kendilerine rakip değil, bindi olduğunu belirterek “Onlar rastgele alanda eksiltmek bize guru veriyor. Fabrikadaki gâh etraflı işçilikler onların elleriyle marifetli ayla geliyor” dediler.

Fabrikanın eş çalışanlarından üç yavru annesi Nezahat Sağır, işini bayıla bayıla yaptığını ifade ederek, “Ekmeğimi kazanıyorum, aileme bakıyorum, çocuklarımın eğitimine katkı sağlıyorum. Ağaçları hazırlayıp makineye veriyoruz. İlk zamanlar zorlandım amma şimdi alıştık. Patronlarımız bize inandı bize destek oldular, hareket verdiler. Bu günlere gelmemizde onun emekleri iri” derken, yeniden eş işçilerden Emine Sönmez ise “Çalışmayı seviyorum. Üretmeyi seviyorum. Etkin insana bu işler el gelmez. On Paralık tıpkısı kadının yapamayacağı hisse senedi yoktur. Yeter ki istesinler. Tığ ormanda üstelik çalışmışızdır. Bizler çalışmayı seven insanlarız” diye niteleyerek konuştu.

Fabrika ortaklarından Nevzat Cesaret de kadın işçilerin çalışmasından kıvançlı olduğunu belirterek “Artvin’in yetişen Ladin, Göknar ve Soluk camlarını bu tesiste işleyerek ister devlet dışına gerekse mutluluk dışına gönderiyoruz. Ittifak, biçimlendirme, budak tenzil, rendeleme, fırınlama ve kurutma kabil değişik işlemlerde bakım vermekteyiz. Yaklaşık 35 çalışanımız var. Bunların 12 tanesi kadın iştirakçi. Az Çok yetenekli ve hünerliler” şeklinde konuştu.

Fabrikanın bire bir özge ortağı Osman Özer ise bölgedeki ağacın yer faziletli melfuf değerini sağlayarak daraç dışına ve sınırlı içine sevkiyatını yapmak amacıyla himmet gösterdiklerini tabir ederek “Başlık sereni tezyit noktasından tafsilatlı motorlu makinelerde karı çalışanlarımız henüz kalburüstü. Kadınların eli daha alışmış. Bizde bu nedenle bu bölümde avrat işçilerin çalışmasını makul gördük. Gayet başarılılar işlerinde iyiler” ifadelerini kullandı.

Share: