Artvin’de kadınların ürettiği keresteler Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor

Artvin’de kadınların ürettiği keresteler Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor

ARTVİN – Artvin’de kereste fabrikasında kadın çalışanlar eliyle sarıçam, ladin ve köknar ağaçlarından üretilen keresteler, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Artvin- Borçka karayolu üzerinde elektrik gösteren kaba fabrikasında 12 eş işçi çalışıyor. Türkiye’nin genişlik nazik ormanlarının saha aldığı ve orman işçiliğinin ağır sıklet olduğu Artvin’dahi bulunan kereste fabrikasında müteharrik kadınlar, fabrikadaki kesici makineleri mutfakta kullandıkları robotlar üzere kullanarak ekmeğini ağaçtan çıkarıyor.

Daha haddinden fazla erkeklerin yaptığı işi kurnazca eden 12 avrat, hem aile ekonomilerine hem üstelik büyüklük ekonomisine ulama sunuyor. Mesleğin el olmasına karşın bu zorluğun altından kalkan kadınlar, azimleriyle üstelik denk oluyor. Kadınlar, sarıçam, ladin ve köknar ağaçlarının işlendiği fabrikada takdir, geçim, biçimlendirme, budak çıkartma, rendeleme, fırınlama ve kurutma gibi işlemlerin yapıldığı bölümlerde çalışıyor.

Kadın işçilerin kankızıl ellerinde hazırlanan keresteler Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Fabrikada müteharrik koca işçiler ise kadınların kendilerine rakip değil, bindi olduğunu belirterek “Onlar her alanda dercetmek bize pir veriyor. Fabrikadaki gâh tafsilatlı işçilikler onların elleriyle hünerli arkaç geliyor” dediler.

Fabrikanın kadın çalışanlarından üç çocuk annesi Nezahat Sağır, işini istekle yaptığını rapor ederek, “Ekmeğimi kazanıyorum, aileme bakıyorum, çocuklarımın eğitimine katkı sağlıyorum. Ağaçları hazırlayıp makineye veriyoruz. İlk zamanlar zorlandım ama deminden alıştık. Patronlarımız bize inandı bize bindi oldular, aksiyon verdiler. Bu günlere gelmemizde onun emekleri balaban” derken, yeniden kadın işçilerden Emine Sönmez ise “Çalışmayı seviyorum. Üretmeyi seviyorum. Müteharrik insana bu işler zor gelmez. On Paralık benzeri kadının yapamayacağı aksiyon yoktur. Yeter kim istesinler. Tığ ormanda dahi çalışmışızdır. Bizler çalışmayı dost insanlarız” diyerek konuştu.

Fabrika ortaklarından Nevzat Hamaset da karı işçilerin çalışmasından kıvançlı olduğunu belirterek “Artvin’in yetişen Ladin, Göknar ve Solgun camlarını bu tesiste işleyerek ister iklim dışına gerekse talih dışına gönderiyoruz. Kesim, biçimlendirme, budak tenzil, rendeleme, fırınlama ve kurutma kabilinden mütenevvi işlemlerde bakım vermekteyiz. Yaklaşık 35 çalışanımız var. Bunların 12 tanesi karı işçi. Az Çok çaplı ve hünerliler” şeklinde konuştu.

Fabrikanın bire bir başka ortağı Osman Özer ise bölgedeki ağacın sunma erdemli katma değerini sağlayarak mahdut dışına ve dar içine sevkiyatını akdetmek amacıyla gayret gösterdiklerini tabir ederek “Konu sereni reprodüksiyon noktasından tafsilatlı motorlu makinelerde kadın çalışanlarımız daha kalburüstü. Kadınların eli daha menus. Bizde bu nedenle bu bölümde kadın işçilerin çalışmasını akla yatkın gördük. Gayet başarılılar işlerinde iyiler” ifadelerini kullandı.

Share: