Ardahan’da Deneyap Türkiye Uygulayım Bilimi Atölyeleri kuruldu

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı işbirliğiyle hesaplı Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyelerinin, yıpranmamış çağ eğitimleri Ardahan’de başladı.

“Deneyap” üzere açılan sınavlarda sükse gösteren öğrencilere, Ardahan Gençlik Merkezlerindeki uygulayım bilimi atölyelerinde yetişek veriliyor.

Öğrenciler, robotik kodlamadan sentetik zekaya, siber güvenlikten erke teknolojilerine kadar 8 değişik alanda 3 sene süresince yetişek alacak.

Toyluk ve Spor İl Müdürü Ramazan Çıpa, AA muhabirine, atölyenin amacının geleceğin mühendislerini desteklemek olduğunu söyledi.

Ardahan’daki atölyelerde eğitim sürecinin başladığını ifade fail Çipo, şunları kaydetti:

“Şu anda 81 ilde kestirmece 100 Deneyap ile İlimize ve ülkemize hizmet edecek öğrenciler yetiştiriyoruz. Tabi kim ülkelerin zinde olması yerine teknolojisinin ve mühendislerinin cıvıl cıvıl olması gerekiyor. Bizde dahi ilimizde ortaöğretim grubunda 2, ortaokul grubunda 6 dershane koyulmak amacıyla 8 grupta hizmet etmekteyiz. Hocalarımız çalışmalarına başladı. İnşallah bizde buradan teknoloji ve ülkemize iyicene insanlar yetiştirip yararlı olmak istiyoruz.”

15 Orak Ayı Şüheda Anadolu Lise 10. derslik öğrencisi Hazar Aksoy üstelik yeni hikmet ve birikimler ile değişen dünyada olmak istediğini söyledi.

Share: