Akıbet dakika veri | Dalların altın sarısında hasat zamanı

Dalların değerli sarısında hasat zamanı

Ayva üreticisi Şuayip Gereksar: “Ayva bizim temel gelirimiz oldu”

SAKARYA – Sakarya’da yetiştirilerek dünyaya ihracatı yapılan coğrafi işaretli ayvanın hasadı başladı.

Sakarya’nın Geyve ile Pamukova ilçesinde yetiştirilen ve coğrafi belen alan ayvanın 2022 yılındaki hasadı başladı. Pekmezi, kurutması, reçeli ile kompostosu yapılan ve hemen elle toplanan dalların solgun altını, iç etraf ihtiyacının balaban kısmını karşılamasının birlikte dünyanın bir nice noktasına ihraç ediliyor. Dallardan toplanan ayva, bahçede işçiler yoluyla kalitesine bakarak ayrılarak kasalara yerleştirilip sevimsiz gelgel depolarına kaldırılıyor. Burada yapılan işlemler sonrasında ise ayva, Türkiye pazarının yanı sıra Amerika, Hollanda, Almaya ve Rusya’ya gönderiliyor. Bu seneki rekoltenin çiftçinin yüzünü güldürdüğünü tamlayan müstahsil Şuayip Gereksar, ayva üretimin mıntıka halkının temel sağlık kaynağı olduğunu aktardı. Ayvanın Pamukova ilçesinde 13 bin dekar alanda yetiştirildiğini aktaran Pamukova Kültür Odası Başkanı Yaşar Ulukaya ise toprağın verimliliğinden kaynaklı olarak üretilen ayvaların dünyada eşi ve benzerin olmadığını söyledi.

“Ayva bizim asıl gelirimiz oldu”

Ayvanın bu seneki veriminden memnun olan yetiştirici Şuayip Gereksar, “Ayvalarımız fena hâlde, memnunuz ve bu bundan sonra bizim esas gelirimiz oldu. Çokça şükür kazasız, belasız bire bir zaman geçiriyoruz. Rekolte gani kalite iyicene hasat bitmeme ediyor. Yegâne sıkıntımız fiyatların az buçuk elan dipte olması, maliyetlerin artması onun dışında rastgele molekül sunturlu. Ayva bizim esas gelirimiz oldu, onsuz yapamıyoruz. Sakarya ayvası bizim altınımızda bu elimizden geldiği büyüklüğünde iyi mülk çıkartmaya çalışıyoruz. Boşluk, Sülale kabilinden ayvanın budaması tamam ondan sonraları kışlık ilaçlamalar evet. Nisan ayında dahi ilaçlamaya başlıyoruz. Ekim’e büyüklüğünde bakımı bitmeme etti, hasatta deminden başladı” dedi.

“Ayvamızdan almanak 45 bin, 50 bin ton civarında bire bir rekolte bekliyoruz”

Ayvanın fiyatının ongun olduğunu fakat maliyetleri bu durumu ekarte ettiğini aktaran Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, “Pamukova’üstelik bu yıl 13 bin dekar alan üstünde mezru olan ayvamızdan yıllık 45 bin, 50 bin titrem civarında aynı rekolte bekliyoruz. Türkiye’nin kolaylıkla serian yüzdelik 60 ayva ihtiyacını Sakarya bölgesi karşılamakta. Pamukova’de yetişen ayvaların yüzde 30’u yurtdışı ihracata yüzde 70’i iç piyasada tüketilmektedir. Başlıca dış satım ülkemiz Rusya çoğunluk oraya gidiyor. Fiyatlar geçen seneye göre elan ongun amma girdi fiyatlarımız faziletli olmasından dünya bu sıfırlandı diyebiliriz. Bu yıl ayva üreticisi alelade mağdur. Tığ ayvayı bütün Türkiye’ye tanıttık, bunu tevdi niyetinde değiliz. Mülk yapsa bile yapmasa da tığ artık mufassal yıllar bunu yetiştirmeye kararlıyız. Üretici ile market fiyatları beyninde dağlar büyüklüğünde ayırt var. Nakız yasasına reorganizasyon getirmedikten sonraları maatteessüf bu farkı kapatamayız. Tüccara toptan verdiğimiz eşit tarlada 2 ile 3 buçuk teklik arasındayken marketlerde 10 liradan aşağı ayva yok” diye konuştu.

Share: