Uludağ Iktisat Zirvesi’nin geçmiş dönme oturumları tamamlandı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde planlı Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin (UEZ) önceki haset sona erdi.

P&G’nin ana sponsorluğunda Capital, Iktisatçı ve StartUp dergileri eliyle ilçedeki otelde planlı etkinliğin ilk günkü son etkinliğinde, Doğan Dış Ticaret Genel Müdürü ve Umumi Heyet Üyesi Haşim Işık moderatörlüğünde “Mobilitenin Yarını” konuşuldu.

Fark Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter, gelecek 10 senede dünyada 25 araba üreticisinin yarıya düşmesinin beklendiğini söyledi.

“Müşterilerimiz azalıyor, yıpranmamış müşterilerimiz ki olacak?” diyerek düşünmeye başladıklarını aktaran Serter, ” Herhangi Bir madde akıllıcasına istifham sormakla başlıyor. Biraz yatırım yapalım ve az buçuk da acun ne yapıyor görelim diyoruz. Geleceği aramayı şen bıraktık ve ayrımlı farklı şeyler denedik. Hepimiz aynı şeyleri, yani yatırımları konuşuyoruz gerçekte amma bazen şeyleri alay malay fethetmek, bizi iyileştirecek aynı etken. Herkesi içermek, birlikte iyileşmenin büyük aynı adımı.” dedi.

” İspark’ı dijitalleştirmemiz ve otomasyona geçmemiz gerekiyor”

Renault Kol Türkiye CEO’su ve Oyak Renault Yönetim Kurulu Başkanı Melik Şarki, eskimemiş mobilite araçlarının bundan sonra 4 tekerlek tutturulmuş cep telefonu olduğunu dile getirdi.

Otomotiv sektöründe akıbet yıllarda bir nice değiş yaşandığını anlatan Maşrık, “İçten yanmalı melez motorlar ve elektrikli vesait olarak transformasyon bahis konusu. Bunun henüz ilerisinde müvellidülma yakıtlı araçlara geçeceğiz. Bunda meram, karbon salınımını hafifletmek. Karbon salımını düşürmezsek, dünyanın başına gelecek felaketler aşina. Sonuçta elektrikten devir yok gibi gözüküyor. Bu uygulayım bilimi ile maddesel hasarlı ve âdem evladı kazalarda eksilme olacak. Yazılım olmasaydı tığ bunu yapamazdık. Otonom araçlar imdi aynı hayalet değil kaynak. Önümüzdeki yıllarda mutat teknolojiler kalırken yepyeni teknolojilerin haddinden fazla aşkın ayrıştığını göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İspark Umumi Müdürü Kağan Orhun de İstanbul için çözülmesi müstelzim arz yüce problemin gidiş geliş olduğunu vurguladı.

Bu süreci planlamanın önemine işaret fail Orhun, “Bizde hep datalar var. Bu mobilite datasından yola çıkarak tığ İstanbul’u gritlere ayırarak hangi durumda olduğumuzu planladık. Artık İstanbul’un sunma azından bilimsel ihtiyacı açık adına tanımlandı. O yüzden oradaki planlamayı dahi bilimsel kendisine götürüyoruz. İşletme eliyle bakıldığında artık İspark’ı dijitalleştirmemiz ve otomasyonla yönetmeye geçmemiz gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Elektrikli ve melez araçlarda hisse senedi potansiyeli aşkın”

Doğan Holding Otomotiv Grubu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Melik Dağtekin, Türkiye ve dünyada rekabetin az çok biçim safhada olduğunu anımsattı.

Şu anda çokça henüz çabuk ve değiştirici dönüşümü teknoloji sebebiyle yaşadığımızı dile getiren Dağtekin, “Mobilite dediğimizde bugün kıtalararası seyahat eden gemilerden, uçaklardan, şehirlerde kullandığımız otomobillere ve scooterlara büyüklüğünde haddinden fazla degaje tıpkı alandan bahsediyoruz ve yaşadıkça kelimeler kişi anlamını buluyor. Bugün mobilite dendiğinde site içindeki hayatımızı etkileyen bakir muvasala çeşitliliğinden bahsediyoruz.” ifadesini kullandı.

Wallbox Satıştan Sorumlu Başbuğ Moises Barea, Türkiye pazarında son şeş aydır satışların yüzdelik 1’ini elektrikli yahut melez araçların oluşturduğunu kaydetti.

Türkiye’de bu alanda çokça aşkın hareket potansiyelinin bulunduğunu nâkil Barea, sözlerini şöyle sürdürdü:

” Herhangi Bir pazarın ayrı ayrı hızı var ve bu çabukluk üstelik 3 temel konuya dayanıyor. Otomotiv endüstrisi, enfrastrüktür ve hükümetler. Makine üreticilerine bakarsak evvelce olanla zaman arasındaki ayırt, kilometre mesafeleri kısaydı ve ölçün yoktu. Şimdilerde beher otomobil üreticisinin planı var. Çoğu elektrikli anahtar modelleri üretmeyi planlıyorlar. Bunu açmak istediklerinden değil, hükümetlerin yönetmelikler çıkarması ve ara sıra cezalar getirmesi zımnında.”

Zirve yarın düzenlenecek oturumların arkası sıra sona erecek.

Share: