Acun İnsan Hakları Haset programı

‘Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle düzenlenen programında mütekellim Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, “En iri ilişik, adamlık sevgisidir. ‘İnsanı yaşat kim oran yaşa’ sözünü rehber edinmiş kadim bir kültürün temsilcileriyiz” dedi.

‘Dünya İnsan Hakları Günü’ münasebetiyle Doç. Dr. Bulak Samimi Cankara’nın sunumuyla konferans düzenlendi. Bilecik POMEM’de düzenlenen konferansa Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Bilecik Ticaret İl Müdürü Şinasi Teber Bilecik İl Cingöz Komutanı Mümessil Albay Muzaffer Sandalet, hava amirleri ve POMEM öğrencileri katıldı. Konferans, Doç. Dr. Pınar Özden Cankara’nın ‘Herkes üzere İnsan Hakları’ ve ‘Halkın Dirilişi, Hakkın Yükselişi’ konulu sunumlarıyla başladı.

“Devletimiz ve milletimiz insanı yaşat ki oran yaşa şiarıyla akıntı ediyor”

Günün medlul ve önemine ilgili konuşması ile bitmeme fail programda serencam yerine konuşan Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya yaşayış sebebinin insana hizmet olduğunu unutmadan ve gayretle çalışılması gerektiğini vurguladı. İnsana ocumak göstermenin insan onurunu arkalamak, onun yaratılıştan mevrut haklarını kullanmasını temin etmek, tarihimiz ve medeniyetimizin yüzyıllardır süregelen kuma değeri olduğunu belirten Ilbay Kızılkaya, “Devletimiz ve milletimiz, batıdan öğrendiğiyle değil, ecdadından öğrendiğiyle, insanı yaşat kim ululuk yaşasın şiarıyla debi ediyor. Tarihimizde olduğu kadar, artık üstelik adaleti ve kandırıcı görüyü tam dünyaya götürecek olan aziz milletimiz olacak. Dedemizin, ecdadımızın izinden giderek ülkemize mevrut tam mazlum insanlara ehil çıkma, var olan haksızlıklara ve zulümlere alın çıkmaya bitmeme edeceğiz. Şeyh Edebali’nin; ‘İnsanı yaşat kim Celal yaşasın’ düsturundan hareketle devletimiz, insan haklarının ülkemizde, beyannamenin ruhuna akıllıca kendisine en hareketli şekilde hayata geçirilmesi hususunda duygunluk göstermektedir. Ülkemizde, inançları yahut fikirleri ne olursa olsun yekpare vatandaşlarımız eşittir. Çağdaş izzet anlayışında kült yahut mantalite büsbütün hiçbir ayrıma meydan yoktur. Eksiksiz vatandaşlarımız, memleketimizin değme köşesinde, bu ülkenin bilcümle nimetlerinden faydalanabilmektedirler. Bireysel farklılıklarımız zenginliğimiz; ortak kimliğimiz ise gücümüzdür” dedi. – BİLECİK

Share: