Bilecik Kazı Bilimi Çalıştayı’nda 9 bin almanak “Bahçelievler Yerleşmesi konuşuldu

Bilecik’te planlı çalıştayda, bire bir apartmanın yanındaki abes arsada yürütülen kazılarda 9 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen dirim alanlarına ulaşılan “Bahçelievler Yerleşmesi” ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Bilecik Kazı Bilimi Çalıştayı, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Bilecik Belediyesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ), Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Bahçelievler Hafriyat Ekibi işbirliğinde gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılışında bir konuşma yapan Bilecik Şehremaneti Komutan Vekili Ferişte Mızrak Subaşı, ilin birçok medeniyete eş sahipliği yaptığını söyledi.

Bulgularda, Günindi Anadolu’nun bildirme sakat yerleşiminin kentte bulunduğunun belirlendiğini dile getiren Subaşı, şöyle dedi:

“Rastgele köşesinden zaman fışkıran şehrimiz, bu kazı sayesinde bölgenin arz bozuk, bildirme ibdai kültürüne de ehil olduğunu kanıtladı. Bizleri az çok heyecanlandıran Bahçelievler kazısında mevcut bir nice buluntu tarihin baştan şekillendirilmesine sebep oldu. Batı Anadolu’nun sunu bozuk çalgı aleti ezgilerini ve mevcut seramik kalıntılarını nazirsiz güzelliğini ruhumuzda sezmek inanın tarifi olmayan bire bir ihtisas. Bu his ve heyecanı kaybetmeden gelecek nesillere aktarmak ve şehrimizin geçmişine mum ağrımak amacıyla genişlik nazik görevlerimizden biri olduğunun farkındayız.”

Arkeopark oluşturmayı hedefliyorlar

Kazının bilimsel danışmanı BŞEÜ Bilim- Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Erkan Direk birlikte neolitik dönemden izler haiz alandaki çalışmanın, Bahçelievler Mahallesi’nde aynı kişinin yersiz arazide gördüğü seramik parçalarını Kazı Bilimi Müzesine bildirmesinin arkası sıra yaptıkları değerlendirmeyle 2019 yılında başladığını hatırlattı.

Alanın 2000’li yıllardan evvel keşfedilmemesi ve kentleşme dolayısıyla elan çok bilgiye topluluk olamadıklarını nâkil Rekiz, şunları kaydetti:

“Bölgede hafriyat yapılmayan ve arkeolojik dolgu içeren alanın sit alanı haline getirilip korunması gerekiyor. Bilecik’te yersiz arsada yapılan kazılarda 9 bin sene öncesine ilgilendiren yaşamın olduğu TÜBİTAK yoluyla onaylandı. Kazıda sâdır ölçüme akla yatkın 15 farklı örgensel bakiye malzemeden proje boyunca tarihlendirme çalışmaları yapılacak. Günümüzden 8 bin ila 9 bin yıl önce ayrımsız alanı tek infirak etmeden hayat dolu, cıvıl cıvıl nüfuslu bire bir topluluğun Bahçelievler’deki yerleşmesini Gün Batısı Anadolu’daki geçmiş köy kendisine tanımlamanın kusurlu olmayacaktır. Amacımız, burada ‘arkeopark’ oluşturarak Bilecik’in önce ev sahiplerini dünyaya tanıtmaktır.”

Çalıştay, küşat programının arkası sıra bilim insanlarının sunumlarıyla devam etti.

Share: