80’i aşan yaşlarına karşın ağaçların tepesine çıkarak zeytin hasadı yapıyorlar

80’i aşan yaşlarına karşın ağaçların tepesine çıkarak zeytin hasadı yapıyorlar

Yaşlı çiftin boyu 10 ila 20 metre ortada değişen zeytin ağaçlarından zeytin topladığını görenler gözlerine inanamıyor

ARTVİN Artvin’in Yusufeli ilçesi Demirken köyünde yaşayan 87 yaşındaki Mualla Huysuz ve eşi 80 yaşındaki Yadigar Görgüsüz, ilerleyici yaşlarına karşın metrelerce yükseklikte bulunan ağaçlara çıkarak faik zevk ödülüne müstahak görülen bölgeye has Butko Zeytini’ni dalından bir tane bir tane topluyorlar.

Artvin’in Yusufeli ilçesi Demirkent köyünde üretilen Butko Zeytini 2006 yılında Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Arsıulusal Zeytinyağı Fuarı’nda üstün ezgi ödülüne layık görülmüştü. Uzmanlar, Türkiye’nin ciharıyek yanından murat gören Butko Zeytini’nin birinci sınıf olmasını, sulama suyu ve dalından tek yegâne toplanmasına bağlıyor.

Çoruh Vadisi üstünde mikroklima iklimine topluluk olan bölgede, 800 dekar alanda, kısaca 22 bin zeytin ağacı bulunuyor. Zeytin ağaçlarının boyu 10 ila 20 metre ortada değişirken, 10 yaşından itibaren zeytin hasadına katılan 87 yaşındaki Ali Huysuz, basak sebebiyle metrelerce yükseklikle mevcut ağaçların tepesine çıkarak zeytinleri dalından biricik yegâne topluyor. Eşi Yadigar Düzenci da 80 yaşında olmasına rağmen eşini bekâr bırakmıyor. Eşiyle alay malay ağaçların tepesine çıkarak ilerleyen yaşlarına karşın Huysuz çifti her yıl zeytin hasatlarını kendileri yapıyor.

“Zeytin toplamaya 10 yaşında başladım” diyen Büyük Huysuz, “Eskiden merdiven yoktu, iplerle çıkıyorduk. Demincek basak çıktı, sezon geldiğinde merdivene çıkıp topluyoruz. Eşimde benle gelişigüzel çıkar ağaçlara. Dalından topladığımız zeytinleri sepete koyar iplik sebebiyle yere indiririz. Bizim zeytin ağaçları 20 metreyi bulur, kullanılmamış evlat çıkamadığı üzere kesiyor kısaltıyor. Zeytine çıkmaya başladığım 10 çağ oldu, camide namaz kılarken düştüm birkaç yol, ama burada hiç bir madde olmuyor. Zeytine toplamaya başladım 10 gündür demir kabil oldum” dedi.

Köy halkından Yalman Kurnaz ise yaptığı açıklamada “Butko Zeytini’nin özelliği kabuğunun ayrıntılı olması ve yağının asit oranı az çok bağan olması. Bizim zeytinimizin değme şeyi, gübresi katıksız ve örgensel. Buradaki insanlar haddinden fazla aktif çocuklarına verdikleri mücahede büyüklüğünde ağaçlarına mesai veriyorlar” derken, Muharrem Güngör ise “Bu kesim Akdeniz iklimine erbap, mikroklima iklimi var. Bu zeytinin toplandığı ve çıkan yağda dünya ezgi ödülü aldı. Bizim zeytinler sallamayla dökülmez, biricik biricik toplanır. Yere bağlantı fail zeytini almıyoruz çünkü o zaman hamız oranı yükseliyor. Köyde haddinden fazla metin hayat var. Uca baba yarısı 87 yaşında zeytine çıkıyor, inşallah 100’ü devirir” ifadelerini kullandı.

Share: