SAMDOB, festivallerde bale ve müzikal sahneleyecek

Samsun Kerem Opera ve Balesi (SAMDOB), Türkiye Hars Yolu Festivalleri kapsamında “Piri Başbuğ” balesi ve “Paylı Harikalar Kumpanyası” müzikalini sahneye koyacak.

SAMDOB’dan yapılan açıklamaya göre, Hars ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla Türkiye’nin arsıulusal işaret değerine katkıda düşmek amacıyla 16 Eylül-23 Ekim’de düzenlenecek 2022 Sonbahar Dönemi 2. Hükûmet Merkezi Hars Yolu ve 1. Troya Ekin Yolu Festivali’nde, ünlü tıpkısı müzikal ve bale sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Türk tiyatrosunun balaban ustası Haldun Dormen’in kaleme aldığı, “Hababam Sınıfı” filmi müziğiyle gönüllerde padişahlık kuran Melih Kibar’ın bestelediği, Çiğdem Talu’nun ezgi sözlerini yazdığı Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikalini, besteci ve orkestra şefi Kıvanma Tepe saz düzenlemelerini yaparak senfonik orkestraya uyarladı. Yönetmen Şahan Gürkan’ın opera bale sahnesine taşıdığı müzikalin koreografisini ise Şebnem Şenel üstleniyor. 100’ü çok sanatkâr ve ustalık ekibin fariza alacağı “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikali, Ankara Kılık Heykel Müzesi’nde 2 Ekim’de sanatseverlerle buluşacak.

SAMDOB, Çanakkale’de gerçekleştirilecek “1. Troya Kültür Yolu Festivali’nde ise “Piri Başkan” balesini sahneye koyacak.

Osmanlı’nın yetiştirdiği eke değerlerden, denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey’in hayatının görsel şölenle anlatıldığı “Piri Başkan” balesinin müzikleri Duygusal Atilla, koreografi ve librettosu Hediye Davran ve Volkan Ersoy’a ilişkin. Piri Başbuğ balesi 19 Ilkgüz Pazartesi haset Çanakkale İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde sahnelenecek.

Share: