60 ilçede elan ‘çocuk konuşma merkezi’ açılacak

DOĞRULUK Bakanlığı’nca planlı yürütme yolu ile yavru teslimine akıbet veren aplikasyon kapsamında 60 ilçede henüz yavru görüşme merkezleri açılacak.

Türe Bakanlığı aracılığıyla, ‘İcra ve İflas Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Farklılık Yapılması Için Kanun’ kapsamında çocuk teslimi ve çocukla şahsi münasebet kurulmasına ait düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin peşi sıra bala ülfet merkezleri kurulmaya başlandı. Hak Bakanı Bekir Bozdağ, evvel kendisine Uşak’ta planlı törenle 11 ilde uçucu yavru görüşme merkezlerini hizmete açtı. Bugüne büyüklüğünde 44 ülke ve 94 kaza oluşmak için 138 kalıp hizmete açıldı. 215 dosyada çocuk teslimi gerçekleştirilirken, 2 bin 180 dosyada çocukla ebeveynler arasında kişisel alışveriş tevessül etmek için toplamda 2 bin 395 dosyada bala teslimi ve şahsi aksata işlemleri gerçekleştirildi.

ÇOCUK ÜLFET MERKEZİ AÇILACAK İLÇELERUygulama, ferda itibariyle 60 ilçede daha başlayacak. Besni, Gerger, Gölbaşı, Akseki, Gündoğmuş, Posof, Gölhisar, Tefenni, Buldan, Çal, Çameli, Kale, Tavas, Dicle, Keşan, Karakoçan, Tekman, Şiran, Torul, Aliağa, Kiraz, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Cide, Bünyan, İncesu, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar, Delice, Sulakyurt, Babaeski, Kaman, Mucur, Karamürsel, Gördes, Kırkağaç, Sarıgöl, Ömerli, Datça, Yatağan, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Bor, Çamardı, Ulukışla, Akyazı, Ferizli, Trap, Gürün, Saray, Tonya, Vakfıkebir, Çekerek ve Şefaatli ilçelerinde açılacak bala teslimi merkezleri ile benzer 198’e ulaşacak.

Bala teslimi ve çocukla kişisel pazar kurulması işlemlerinde görev matlup uzmanlara, bala teslimi ve çocukla ilişki kurulması süreci ile ilgilendiren online ve karşı karşıya eğitimler veriliyor. Uygulamanın, 2023 yılı Ağustos ayına kadar tüm ülkede yaygınlaştırılması hedefleniyor. Çocukların faik yararı gözetilerek hayata geçirilen uygulamayla yetke hakkı kendisine verilmeyen ancak belirlenen takvime göre çocuğunu rüyet hakkı maruf ebeveynler, icra dairelerine gitmek zorunda kalmıyor. Ebeveynler adliyelerde kurulan adli destek ve kıygın hizmetleri müdürlüklerine ücretsiz olarak başvurarak, belirlenen bala musahabe merkezlerinde çocukları ile görüşebiliyor.

Share: