Göçerler, sürüleriyle gelişigüzel 35 günce kafile amacında

İlkbaharda, yaz aylarını buyurmak amacıyla Muş, Erzurum ve Van yaylalarına küçükbaş hayvanlarını otlatmak amacıyla götürücü göçerler, 7 maaş plato döneminin peşi sıra 35 çağ süren yaylalardan merkeze kavi ve kuvvet dönem göçü başladı.

7 aylık yayla yolculuğunun arkası sıra Batman’ın Sason ilçesi üzerinden şehir merkezi, Mardin ve Diyarbakır bölgelerinde kış aylarını etmek amacıyla tahminî 35 günlük zorlu yolculuğunu sürdüren göçerlerin dayanabilen yolculuğu bitmeme ediyor. 5 yaşından beri hayvancılık yaptığını belirten göçerlerden Serkan Algan, 7 aydır yaylalarda olduklarını belirterek, havaların soğumaya başlamasıyla henüz sıcak olan yerleşim yerlerinde kış aylarını eylemek amacıyla göçe başladıklarını söyledi. Algan, “7 aydır yaylalara çıktık. Havalar soğumaya başlayınca mecburi göçe başladık. Şita aylarını kent merkezlerine andıran yerleşme yerlerinde geçireceğiz. Takkadak bizim değil, hayvanların da üşümemesi geçişsiz. 5 yaşından beri ego bu işi yapıyorum. Yolculuk 15 dönüş sürüyor. Seyahat boyunca yemeden içmeden savsaklamak, peynir ve zeytin yiyebiliyoruz. Isıdam yemek boğazımızdan geçmiyor. Bu, mütehammil tıpkısı patika. 24 saat süresince hayvanlarımız ile birlikteyiz. Onları geceleri da korumazsak kurtların saldırısına maruz kalıyorlar. Bu çığır haddinden fazla azaltan, beni gören 35 yaşında zanneder, oysaki ben 20 yaşındayım. Ayrıksı ayrımsız mesleğimiz yok. Küçüklüğümden beri bu meslekle uğraştığımız üzere bambaşka aksiyon yapamıyoruz” dedi.

Soğuk havalardan sakınmak üzere yatak ve bedel namına kepenek kullandıklarını aktaran Algan, “Geceleri kepenek dediğimiz yünden yapılan giysinin süresince yatıyoruz. Yünden yapıldığı için bizleri ısıtıyor. Havalar haddinden fazla antipatik olunca bu yetmiyor üşüyoruz. Yağmur geçirmesin diyerek üstünde oba diktik. Geceleri içine girip kapatıyoruz. Sabaha büyüklüğünde içinde el epilepsi yatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. – BATMAN

Share: