Zonguldak Valiliği, Yazar Akbayram’ın konserini halel etti! Adlı sanatkâr laf üzerine izah yaptı

Karadeniz Ereğli Belediyesi, Amasra’daki maden faciası dolayısıyla 29 Ekim Cumartesi haset Edip Akbayram konserinin nakız edildiğini duyurdu.

KARARI VALİLİK ALDI

Belediyeden yapılan açıklamada, ” Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yılında 29 Ilk Teşrin 2022 Cumartesi günü düzenlenecek olan Edip Akbayram ile Cumhuriyet Altını Konseri; Zonguldak Valiliği’nin aldığı değişmeyen konusunda Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’nın E-71303818-000-12734 çevrilmiş yazısıyla 14.10.2022 tarihinde Bartın ili Amasra ilçesinde Türkiye Maden Kömürü Kurumu Amasra eroin ocağında grizu patlaması sonrası 41 madencimizin martir olmasıyla sonuçlanan müessif fenomen zımnında tağyir edilmiştir” denildi.

EDİP AKBAYRAM’DAN AÇIKLAMA

Edip Akbayram’ın kızı Türkü Akbayram, sosyal medya hesabından babasının dinleti iptaline ilişkin açıklamasını paylaştı. Adlı sanatçı konuya ilgili, “72 yıla sığdırdığım yaşamım ve 50 yıllık laf hayatım süresince; herhangi bir ant türe, ülfet ve adalete inanarak emeğin ve emekçinin yanı sıra oldum ve ömrüm yettiği sürece birlikte onların sesi olmaya bitmeme edeceğim” dedi.

“YÜREĞİM UMUM EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA”

Akbayram, açıklamasının devamında şunları söyledi: “14 Ekim’bile meydana gelen dokunaklı olayda hayatını kaybeden 41 beyaz zehir emekçisinin acısı yüreğimde aynı nebze olsun azalmış değil. Kaza eliyle halel edilen Cumhuriyet Altını Konseri ile ilişkin namına bu yaslı olayın, yemeden içmeden Bartın ve belde illerin yası olmadığını Edirne’den Kars’a birlik yurttaşlarımızın, kül resmi gurur ve kuruluşların yası olduğunu ve tıpkı üzüntüyü paylaştıklarını antrparantez Cumhuriyet Altını’in hepimizin olduğunu o yüzden de siyasi kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Gelişigüzel ant söylediğim kabil benim üzere ‘Emek sunu kocaman değerdir’. Umu isterdi kim emekçi kardeşlerimiz ile gelişigüzel yan yana, dal kolalama, engelsiz Cumhuriyet coşkusunu yaşayarak esasen onların sesi olabileyim. Ancak meydanlarda olmasam da yüreğim tamam amele, Cumhuriyetperver ve Kemalist kardeşlerimizin beraberinde.”

Share: