Edip Akbayram’ın 29 Ekim’de Zonguldak’ta Vereceği Dinleti, Zonguldak Valiliği Aracılığıyla, Amasra’daki Maden Faciası Esbabımucibe Gösterilerek İptal Edildi

Artist Edip Akbayram’ın 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nda Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde vereceği dinleti, Zonguldak Valiliği aracılığıyla, Bartın’daki eroin faciası gerekçe gösterilerek iptal edildi. Yazar Akbayram, “Kaza eliyle fesih edilen Cumhuriyet Altını Konseri ile ilgilendiren kendisine, bu dramatik olayın elden Bartın ve mekân illerin yası olmadığını, Edirne’den Kars’a cemi yurttaşlarımızın, cemi resmi hava ve kuruluşların yası olduğunu ve tıpkısı üzüntüyü paylaştıklarını; ayrıca bu Cumhuriyet Altını’in hepimizin olduğunu, o yüzden da politik kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Yazar Akbayram’ın 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nda ilçede vereceği Cumhuriyet Konseri’nin, Zonguldak Valiliği marifetiyle, Amasra’daki maden faciası gerekçe gösterilerek tahrip edildiğini duyurdu. Belediyeden zaman yapılan mukayyet açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılında, 29 Teşrinievvel 2022 Cumartesi haset düzenlenecek olan Edip Akbayram ile Cumhuriyet konseri, Zonguldak Valiliği’nin aldığı değişmeyen üstüne Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’nın E-71303818-000-12734 basit yazısıyla ‘14.10.2022 tarihinde Bartın ili Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra eroin ocağında grizu patlaması sonrası 41 madencimizin martir olmasıyla sonuçlanan müessif olay’ dolayısıyla halel edilmiştir. Kdz. Ereğli Belediyesi namına, martir madencilerimizi benzeri kere henüz rahmetle anıyor, madenci ailelerimize ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.”

Yazar Akbayram’ın kızı Yırlamak Akbayram, sosyal iletişim araçları hesabından babasının konser iptaline ilgili açıklamasını paylaştı. Edip Akbayram’ın açıklaması şöyle:

“72 yıla sığdırdığım yaşamım ve 50 almanak danışma hayatım süresince rastgele zaman hak, ülfet ve adalete inanarak emeğin ve emekçinin birlikte oldum ve ömrüm yettiği sürece bile onların sesi olmaya devam edeceğim. 14 Ekim’üstelik meydana gelen dram olayda hayatını kaybeden 41 maden emekçisinin acısı yüreğimde bir nebze olsun azalmış değil.

“BU ELİM OLAYIN, VAKIT KAYBETMEDEN BARTIN VE BELDE İLLERİN YASI OLMADIĞINI, EDİRNE’DEN KARS’A EKSIKSIZ YURTTAŞLARIMIZIN, BIRLIK RESMİ ALIM VE KURULUŞLARIN YASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Kaymakamlık aracılığıyla nakız edilen Cumhuriyet Altını Konseri ile ilgilendiren olarak, bu elim olayın sadece Bartın ve kasaba illerin yası olmadığını, Edirne’den Kars’a birlik yurttaşlarımızın birlik resmi alım ve kuruluşların yası olduğunu ve tıpkı üzüntüyü paylaştıklarını; antrparantez bu Cumhuriyet Altını’in hepimizin olduğunu, o yüzden da siyasal kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

“MEYDANLARDA OLAMASAM BIRLIKTE YÜREĞİM KAMU EMEKÇİ, CUMHURİYETÇİ VE KEMALIST KARDEŞLERİMİZİN YANINDA”

Seçme zaman söylediğim kabilinden, benim için himmet, yeryüzü mefret değerdir. Dilek isterdi ki amele kardeşlerimiz ile gelişigüzel müşterek, kol kolalama örtüsüz Cumhuriyet Altını coşkusunu yaşayarak yeniden onların sesi olabileyim. Fakat meydanlarda olamasam üstelik yüreğim cemi amele, Cumhuriyetçi ve Atatürkçü kardeşlerimizin birlikte.”

Share: