Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Akarsu tutulmaya başlayan barajda bire bir haftada su düzeyi 30 metre yükseldi

ARTVİN – Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajında kapakların kapatılmasıyla sular yükselmeye başladı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen baraj, tıpkısı haftada 30 metre yüksekliğe ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlandığında tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci sunma erdemli barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım’da Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla su tutmaya başladı. Baraj kapakları kapanmasıyla, beden de biriken sular yükselmeye başladı. Karayolları ilkin başlamak amacıyla, baraja andıran köy ve mahalleler bir bir sular altında kalıyor. Cesamet Su İşleri 26. Mıntıka Müdürlüğü ehlivukuf personeli kontrollerinde yükselen sular, güdük sürede Yeniköy ve Irmakyanı köyleri özellikle almak üzere tıpkı çok bölgeyi sular altında bırakacak.

Baraj inşaatı ve kaza merkezi ile köylerdeki 5 bin bölük, 270 iş yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi, sular altında kalacak. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Orman Umumi Müdürlüğü tarafından, baraj inşası zımnında su altında kalacak alanlardan 5 bin 844 skor zeytin, dut, ceviz ve nar kabilinden boylu sonuç ağacı, ağaç nakli metoduyla bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesinin kurulduğu kullanılmamış yerleşme yerindeki 300 dönümlük alana taşındı.

Yusufeli- İspir Karayolu ulaşıma kapatıldı

Baraj suları zımnında Yusufeli-İspir karayolu bile ulaşıma kapatıldı. Ekipleri karayolunun değişik bölümlerde üstünde, “Yusufeli-İspir Büyüklük Karayolunun Yusufeli Barajı akarsu tutması sebebiyle anahtar trafiğine kapatıldı” mukayyet tabelalar konuldu.

“Suyun gelişini izlemeye geldik”

Köyleri sular altında mütezayit vatandaşlar, suyun gelişini tutkun olmak ve araç altına kabul etmek üzere baraj sularını izleme ediyor. Yeniköy köyü sakinlerinden İsmail Işıklı mazi itibariyle köydeki evlerini terk ettiklerini ifade ederek “Eşyamızı, enkazımızı söktük geldik. Geçkin itibariyle köyden ayrıldık. Bugünde son serencam suyun gelişini izlemeye geldik. Yıllarımız, çocukluğumuz geçtiği bu derelerde, yürüdüğümüz bu yollarda ayrımsız ilavesi olmayacak bizim için. Güneş oldu çıktı, haddinden fazla duygulandık. Değme şeyin hayırlısı” ifadelerini kullandı.

Share: