Yozgat’ın Sorgun İlçesinde Sebze ve Semere Atıkları Organik Gübreye Dönüştürülüyor

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, başarısız atılan projesi kapsamında geçen sene kurulan tesiste; göveri, yemiş, ağaç yaprakları ve hayvansal atıklar gübreye dönüştürülüyor. Üretilen tezek, şehremaneti eliyle hem özlük tesislerinde kullanılıyor hem dahi istek fail vatandaşlara veriliyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde; evsel, hayvansal, tabii, göveri-meyve atıkları belediye marifetiyle güzeşte yıl ağustos ayında kurulan Kompost Üretim Tesisi’nde örgensel gübreye dönüştürülüyor.

“ATIKLARDAN ORGANİK TEZEK ELDE EDİLİYOR”

Sorgun Belediye Reisi Erkut Dikici, serencam zamanlarda dümbelek dönüşümle ilişkin birçok projelerinin bulunduğunu belirterek, “Tığ hem sebze pazarındaki atıkları hem üstelik evsel atıkların uzvi olanlarını buradaki tesisimizde ayrıştırıyoruz. Onları hayvan gübresiyle beraber birleştirip kompost istihsal tesisi sebebiyle kompost üretiyoruz. Örgensel tezek elde etmiş oluyoruz. Bu örgensel gübreleri dahi vatandaşımızın kullanımına sunuyoruz. Bire Bir zamanda biz üstelik özlük otopark bahçelerimizde kullanıyoruz” dedi.

Park ve bahçelerden elde edilen gümüş varak ve dip atıkları, biçilen çimleri birlikte tesiste organik gübreye dönüştürdüklerini nâkil Dikici, “Bu sayede hem park bahçelerdeki verimi arttırmış oluyoruz hem de vatandaşın öz bahçesindeki mahsul de kalık oluyor. Hem göveri yetiştirme noktasında hem bile ağaç noktasında sonuç yetiştirme noktasında eşsiz bire bir yapıt elde etmiş oluyoruz” diyerek konuştu.

“ÇOKÇA BIRLIKTE GÖNÜL GÖREN BİR ÜRÜN, ÇOK DE KIYMETLİ BİR IŞARET”

Belediye Başkanı Dikici, tesisin yaklaşık 400 titrem almanak istihsal kapasitesine eş olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

“Ürünlerimiz elde kalmıyor, hepsini birlikte gönderiyoruz. Çokça birlikte arzu gören benzeri nişane, haddinden fazla dahi eşsiz aynı kitap… Özellikle yaz aylarında az buçuk elan aşkın tıpkı istihsal gerçekleştirmiş oluyoruz. Hem soylu erki noktada geliri var hem dahi et kafalı inkılap olması bizim amacıyla elan eşsiz benzeri dideban. Yani belediyeye iktisadi katkısından feyiz atılacak olan o şeyleri alıp bunları vurdumduymaz transformasyon sağlayıp vatandaşın kullanımına ve kişi kullanımınıza sunuyor olmamız bizim amacıyla daha bulunmaz.”

Share: