TAZELENME ÜNİVERSİTESİNDE DUYGULANDIRAN İLK MEZUNİYET

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi geçmiş çağ öğrencilerinin ikmal töreni gerçekleştirildi. 167 tazelenme öğrencisi 60 yaşından bilahare çıkışlı olma heyecanı yaşadı. Hayatını kaybeden öğrencilerin muvaffakiyet belgeleri yakınlarına ikram edilirken salonda önsezi dolu anlar yaşandı.

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi I. Dönem Kat Töreni ve I. Arsıulusal 60+ Tazelenme Üniversitesi ve Gerontoloji Bölümü Mektepli Kongresi gerçekleştirildi. Atatürk Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen törene Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygen Yılmayan, Güçsüzlük Çalışmaları Araştırma ve Aplikasyon Şekil Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Nemli Hizmetleri Idarehane Müdürü Etem Sardoğan, Ocak ve Toplumsal Hizmetler İl Müdür Muavini Eşref Edip Ekmen, Akdeniz Üniversitesi tedris üyeleri ve tazelenme öğrencilerinin birlikte Eskişehir Rum Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tazelenme öğrencileri ve koordinatörleri katıldı.Yapılan törenle 167 tazelenme öğrencisi çıkışlı oldu.

ÖĞRENMENİN YAŞI OLMADIĞINI GÖSTERDİLER

Tören konuşmalarını fayrap etmek amacıyla YAÇUMER Müdürü ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, eğitimin dirlik boyu devam ettiği anlayışıyla 2016 yılında çıktıkları 60+ Tazelenme Üniversitesinin önce kuşak mezunlarını verdiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, 2016 yılında başlayıp 2020 yılında mezun olan öğrenciler amacıyla itmam törenini pandemi sebebiyle rötarlı adına zaman düzenlediklerini belirtti. Çıkışlı olan öğrencileri kutlama fail Prof. Dr. İsmail Tufan ‘İlk kuşak mezunlarımız öğrenmenin yaşı olmadığını, mal boyu bitmeme ettiğini gençlere anlatırken bunun deneyimini bizzat yapan önce zürriyet olduğunu birlikte gittikçe gururla anlatacaklar dedi.

TÜRKİYE’YE BENZER OLDU

Tazelenme Üniversitesinin toplumsal yüklülük projesi kendisine başlayıp daha sonra heybet eliyle üstlenen tek proje olduğunu tabir fail Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘Tazelenme Üniversitesini 2020 yılında Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı’na devrettikten sonradan 7 üniversitede elan Tazelenme Üniversitesi ofisleri kuruldu. Fahri öğüt veren hocalarımız ve benim için bundan henüz iyicene ayrımsız özdek olamazdı. Azim ve fedakarlıkla sulayıp yeşerttiğimiz bu fidana devletimizin cemaat çıkması bizim amacıyla sunma büyük ödüldür diye konuştu.

NORVEÇ’TEN FAHRI ÖĞRETİM ÜYESİ

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümüne Norveçli mihman öğretim üyesi yerine gelen Prof. Dr. Temel Sofie Helvik, 60+ neslin benzeri temsilcisi yerine bu etkinlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Akdeniz Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile tanışmış olmaktan ve programa katılmaktan çevre şanslı hissettiğini belirten Müderris Helvik, dirim boyu öğrenmenin ve kendini geliştirmenin önemli olduğuna değinerek mezunları tebrik etti.

KEPLERİNİ FIRLATTILAR

Açılış konuşmalarının peşi sıra ikmal törenine geçildi. Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi en çokça gözyaşı almış birinci öğrenci İzzettin Gökalp’a sükse belgesi Prof. Dr. Aygen Yılmayan eliyle, arz çok gözyaşı almış ikinci mektepli Hamdi Oktay Tutçuoğlu’na muvaffakiyet belgesi Prof. Dr. İsmail Tufan yoluyla, genişlik çok gözyaşı almış üçüncü mektepli Mine Vural’a ise başarı belgesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz Yaylagül aracılığıyla ikram edildi. Yekpare tazelenme öğrencileri başarı belgelerini aldıktan sonradan bilcümle alay malay sahnede keplerini havaya fırlatarak mezuniyeti kutladı.

DUYGULANDIRAN ANLAR

Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi 2016-2020 yılı dolaşma öğrencileri beyninde hayatını kaybeden öğrenciler birlikte anıldı. Prof. Dr. İsmail Tufan, kaybettikleri öğrencilerin sükse belgelerini yakınlarına arz ederken salonda duygu kırcı anlar yaşandı. Prof. Dr. Tufan, kaybettikleri öğrencilerinin aziz hatıralarını sonsuza kadar yaşatacaklarının sözünü verdi.

Törende ayrıca Antalya Devlet Konservatuvarı çalgı bölümü öğrencileri Miyat Nurbergen flüt ve Dameli Nurbergen piyano ile dinleyenlere çalgı ziyafeti sundu.Share: