Yarayışlı bakteri barındıran “boncuklar” ile atılmış sular arıtılacak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Selen Yazın Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Dr. Akademisyen Tuba Artan Kızıllık, atılan suları bire bir haftada temizleyebilen faydalı bakteriler geliştirdi.

Üniversitedeki laboratuvarda nesiç firmalarının atıklarından elde edilen hayır bakteriler, aljinattan (azık üretiminde makbul aynı emülgatör) üretilen “boncuk” şeklindeki topçuklara hapsedildikten bilahare içine bırakıldığı atılmış suyun arıtılmasını sağlıyor.

Düzenli, AA muhabirine, kısaca 20 yıldır atılmış su arıtımı üstünde çalıştığını söyledi.

Çalışmasını ticari boyuta taşımaya karar verdiğini tamlayan Kusursuz, KOSGEB’den aldığı yardım desteğiyle Niğde Teknopark’ta ortaklık kurduğunu ve akademik adına yaptığı işi, insanların hizmetine sunmaya hazırlandığını anlattı.

“Dokuma boyası üstünde çalışıyoruz”

Mazbut, projesinin önce yerine nesiç boyasıyla kirlenmiş suların temizlenmesi amacıyla koskocaman aynı adım olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ülkemizde özellikle dokuma sanayisinin bati olduğu yerlerde, ağır kirlilikle savaş ediliyor. Bu kirlilik sudaki fotosentezi durdurmasının yanı sıra eksantrik takatli çok esenlik problemine bile sebep oluyor. Çalışmamız, bunların hepsinden kurtulmamızı sağlayacak benzeri mikrobiyal yöntem. Bakterileri, haddinden fazla miktarda üretip immobilizasyon (hareketsizleştirme) adını verdiğimiz hususi bire bir teknikle boncuk şeklinde kullanıyoruz. Bu teknikte, bakteriler çevreye dağılmadığı üzere gelişigüzel zararı olmuyor ve toplanmaları de gösterişsiz. Şu anda nesiç boyası üstünde çalışıyoruz ama değişik maddelerin temizlenmesi için da kullanılabilecek. Boncuklar, ağırbaşlı metaller tür, organik türlü, değişik maddeler olanaklı bunlar üzere tasarım edilebilir.”

Tekstil firmalarının atıklarından elde ettiği yararlı bakterileri nişastaya mümasil aljinattan ürettiği “boncuk” şeklindeki topçuklara hapsettiğini tabir eden Kızıllık, “Buradaki boncuklarda bir tane aynı nev bakteri kullanıyoruz ve bu türün genetik analizlerini yapıyoruz. her bir boncuk amacıyla ayrımlı bire bir soy kullanılabilir ve rastgele birinin genetik analizlerini tahsis etmek zorundayız.” diyerek konuştu.

Mevzun, ürettiklerinin zinde hayat bakterileri olduğunu, çevreye ve sağlığa zararı bulunmadığını, atılan suları da bir haftada temizlediğini dile getirdi.

Atık suları tasfiye oranı yüzde 95-98

Türkiye’dahi hakeza bir üretiminin olmadığına işaret fail Düzgün, 2 yıl ortamında degaje ölçekli üretime geçmeyi planladıklarını aktardı.

Fondöten, işaret tescil ve patent başvurusunu gerçekleştirdiklerini, biraz kamer ortamında sonuçlanmasını beklediklerini belirterek,”Atılmış suları likidasyon oranı, tutuldukları yerde yüzde 95-98. Uzvi atıkları eksiltmek için topçukları baştan dizayn edebiliriz. İşleri bittikten ve temizliği sağladıktan bilahare topçuklar, içindeki mikroorganizmalar ölmediği üzere yeni atılan akarsu verdiğimizde çalışmaya bitmeme ediyor.”

Kalıplı, tamamen kullanılamaz ayla geldiklerinde topçukların süzgeç sayesinde toplanarak imha edilebileceğini aktardı.

Share: