Diyarbakır’da kavgalara neden olan arazinin sahibi Bedrettin Nasıroğlu’dan bütün iddialara cevap

Bismil ilçesine sınırlanmış kırsal Sinan Mahallesi’nde bazen toprak meselesi zımnında meydana gelen taşlı, sopalı, silahlı kavgalarda en son 16 Ekim’de biri esasen taşla yaralanan er gelmek için 3 güç yaralanmıştı. Arazilerin sahiplerinden olan Batman’da faaliyet yürüten aksiyon insanı Bedrettin Nasıroğlu, mahallede 10 bin dönüm araziye 300 birey istihdamlı tıpkısı envestisman yaptıklarını ve bunun araziler üzerinde adalet sav edenler tarafından engellendiğini tez etti. Nasıroğlu, tıpkı süredir kamuoyuna yansıyan haberlere üzüldüklerini anlatım ederek, mahallede 10 bin dönümü Cumhuriyet Altını tapulu olan ve bölgesine envestisman ika hevesinde olan tıpkısı hisse senedi insanı olduğunu tabir ederek, “16 Ekim’da yürüttüğümüz çalışmalarda mülkiyeti ailemize ilgilendiren olan bahçemizde bir dizi emek yürüttüğümüz esnada ellerinde taş, sürgü ve ateşli silahların bulunduğu kısaca 300 nefis canlı bire bir grubun saldırısına uğradık. Tapulu arazilerimizde adalet tez fail ve topraklarda tek hakkı bulunmayan bu zorbalar, bölgede çalışmaya başladığımız günden itibaren daim yerine bize alın fiili saldırıda bulunmuşlardır. Bu saldırılar çoğu devir kamuoyuna da yansımamıştır. Yıllardır birleştirme şekilde atak düzenleyenler, arazide çalışmaya mevrut araçlarımıza uymazlık verdiler. İşçilerimize namzet hakarette ve fiili saldırıda bulundular” dedi.

‘TARLAMIZDA ÇALIŞMA YAPMAMIZ ENGELLENMEKTEDİR’

Nasıroğlu, bahse laf arazilerin yüz yıldan beridir Sinan ailesi, Nasıroğlu ailesi ve ayrıksı hissedarlarının mülkiyetinde olduğunu ve bu durumun tapu kayıtların dahi tanıtlanmış olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sinan köye serencam 15 yılda apayrı yerlerden gelerek yerleşen 10 veya 12 ocak olduklarını bildiğimiz şahıslar, arazilerimizi karışma etmiş ve köylüyü ateşlemek suretiyle, evlerinden cebren çıkartarak yaptıkları provakatif eylemlerle tarlamızda ayrımsız çalışma yapmamızı engellemektedirler. 28 Eylül’bile Bismil Kaymakamlığı’na arzuhâl verdik. Dilekçede; Mülkiyeti tarafımıza ait olan arazilerde yapacağımız yatırımlarla ilgili çalışmaları yürüttüğümüzde; güvende olmadığımızı ve lüzumlu güvenlik önlemlerinin alınması üstüne lazım işlemlerin başlatılmasını irade ettik. Alfabe eklerimizde hissedarlarımız vasıtasıyla verilen kira kontratı, şahsımıza ilişkin tapu senetleri ve Bismil 1.Asliye Ülfet Mahkemesi’nin bahse laf taşınmazlara ecnebi girişinin önlenmesini içeren mahkeme kararımız birlikte meydan almaktadır. Bu sorunu çözmeye kararlıyız. Sinan köyü sakinlerinin de kıygın olmaması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.”

Share: