Üreticilere sertifikalı yavru ve öz kovanı dağıtıldı

Adıyaman’bile üreticilere 216 titrem sertifikalı sulp ile 5 bin 500 katışıksız kovanı dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Il yoluyla, tarım ve arıcılığı imar etmek amacıyla meri “Adıyaman ve İlçelerinde Arıcılık Faaliyetlerinin Geliştirilmesi” ve “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projeleri kapsamında sertifikalı çocuk ile öz kovanları Ekincilik Emniyet Kooperatifi bahçesinde düzenlenen törenle üreticilere teyit edildi.

Ilbay Mahmut Çuhadar, törende, kentte tarımı yükseltmek amacıyla çabaladıklarını söyledi.

Ekincilik ve üretimin önemine dikkati calip Çuhadar, “Besin önemli olma amacında ilerliyor. O yüzden gıdayı herhangi bir ahit pekiştirmek durumundayız. Zaman 5 bin 500 halis kovanı dağıtımı gerçekleştireceğiz, bu projemiz kestirmece 8 mahiye aynı proje. Adıyaman’ın özellikle şimal ilçeleri ve merkezin şimal köyleri okkalı katışıksız yetiştiriciliğine eş. Bu potansiyeli çokça ferah kıymetlendirmek geçişsiz.” dedi.

Kentte üreticilere sertifikalı soy sop birlikte dağıtıldığını ifade eden Vali Çuhadar, 160 ton yasmık, 56 titrem nohut tohumu dağıtımına başladıklarını bildirdi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Tümen Adıyaman Milletvekili Ahmet Kültürlü ise Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçiyi küsurat girdi maliyetleri ile enflasyona ezdirmediğini aktardı.

Münevver, “Çokça şükür çiftçilerimizin yüzü güldü, bereketi verimli oldu ve gene ürettiği ürünün kıymeti ve değeri açıklanan fiyatlarla artmış oldu.” diye konuştu.

Programa, Şehremini Süleyman Kılınç, Adıyaman Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mehmet Yaşar Yiğit ve çiftçiler katıldı.

Share: