Türkiye’nin balistik füzesi Yunanistan’ı korkuttu: Dip bulut duyuyoruz

Türkiye’nin defans sanayi alanındaki başarılarına aynı yenisi daha eklendi. Rize’de Roket Endüstri ve Ticaret AŞ’nin (ROKETSAN) geliştirdiği domestik füze ‘Tayfun’un test atışı yapıldı.

ESIR BASINI DETAYLARI GEÇTİ

Dün gerçekleşen test aut basında geniş meydan buldu. ÇAKER merkezli Bloomberg, füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. Bloomberg, adını açıklamadığı iki kaynağa dayandırdığı haberinde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine düz verdi.

YUNAN BASININDA GENİŞ DÜZ BULDU

Bloomberg’in haberi Palikarya basınında serbest aksiseda uyandırdı. “Türkiye tehdidi lacerem yükseltiyor?” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye düz verdi: “Füzenin bitirme ettiği ara İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki kaskatı.”

“PROJE IRI BİR GİZLİLİKLE YÜRÜTÜLDÜ”

Kathimerini gazetesi ise Türk yetkililerin projeyle ilgilendiren temas bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin iri benzeri gizlilikle yürütüldüğünün altını çizdi.

“ASKERİ ÇEVRELERDE DERİN ENDİŞEYE NEDEN OLDU”

Skai gazetesi, füze denemesini, “Dokunaklı gösterisi” başlığı ile okurlarına sunarken Eleftherostypos ise füze denemesi üzere, “Mecmu bitişik devletlerin askeri çevrelerinde koyu endişeye neden oldu” yorumunda bulundu.

Share: