Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “Yılın tamamlanmasına 15 çağ kaldı, ihracatta sabık yıl koyduğumuz hedefin altında kalmayacağız.”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Yılın tamamlanmasına 15 dolaşma kaldı, ihracatta geçen sene koyduğumuz hedefin altında kalmayacağız, mesafe kocaoğlan ihracatında geçen senenin üzerinde gidiyoruz.” dedi.

Nazır Muş, Turkuvaz Iletişim Araçları Grubu’ndan Sabahleyin Gazetesi’nin düzenlediği, “Türkiye İhracat Seferberliği Sağlık Hizmeti İhracatı Zirvesi”ndeki konuşmasında yılın sonu yaklaşırken ihracatın geldiği noktaya ilgilendiren hikmet verdi.

Sene sonu dış satım rakamlarında geçen seneki hedefin altında kalınmayacağının altını çizen Muş, “Yılın tamamlanmasına 15 zaman kaldı, ihracatta geçen yıl koyduğumuz hedefin altında kalmayacağız. Geçen seneki hedefimiz 250 milyar dolardı, onun konusunda çıkacağız. Aut talepte tıpkısı yavaşlama bahis konusu, özellikle serencam dönemdeki faiz artışlarından oralarda ayrımsız yavaşlama söz konusu.

Bunu tığ minimum etkiyle geçmesi amacıyla çabalıyoruz, burada çetin bir resesyona girmemesini bekliyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren artma trendimiz devam ediyor ancak dışardaki talepteki düşmeden kaynaklı azalarak artan benzeri trendimiz söz konusu.” değerlendirmesini yaptı.

“80 milyar dolarlık arttırma hedefimiz var, ırak ülkelere gitmek, pazarı çeşitlendirmek istiyoruz.” diyen Muş şöyle devam etti:

“Buradaki aktivitelerimizi 2023 yılı bakımından daha bile yoğunlaştırıyoruz. Bu yıl içinde pariteden da kısık mesele yaşadık. Eğer parite yılın başındaki kabilinden 1,20 seviyelerinde olsaydı, biz bugün arttırma 13 milyar dolar henüz çok ihcacattan bahsediyor olacaktık. Paritedeki sert düşüş o birlikte aksi yansıdı. Hepsi üstüste gelince geçen senenin altında kalmayacağız ama ileriye çevrilmiş projeksiyonlarımızın da gerisinde var olmak isteniyoruz. Antrakt ayında da sabık senin üzerinde gidiyoruz, altında kalmayacağız.”

“Bakım ihracatında büyümek istiyoruz, bu alanı hem finansman hem teşvik kendisine destekleyeceğiz”

Bakan Muş, konuşmasında bakım sektörü ihracatının ihracattaki hesabına da değindi. İzlenen heveslendirme politikalarına ilgilendiren bilgi veren Muş, hizmet ihracatında yapılan çalışmalara işaret ederek, haddinden fazla yoğun teşvikler verdiklerini anlattı.

Muş, “Burada tıpkısı taraftan istatistiklere harıldamak zorundayız. Yaptığımız ihracatın istatistiklere yansımasını bekliyoruz. Bunu hangi büyüklüğünde ferah yansıtırsak, tamamını ölçersek çalışmalara yansıyacak. Bu alanda büyümek istiyoruz. Bu alanı hem finansman hem isteklendirme adına destekleyeceğiz. Terimler Dizgesi ve odağımızı hem mülk hem hizmet ihracatı yerine ifade edeceğiz.” dedi.

Sağlık hizmeti ihracatının bindi kapsamına alındığından beri desteklemeye bitmeme ettiklerini bildiren Muş, Türkiye’nin burada kilolu bir potansiyelinin bulunduğunu dile getirdi.

Muş, darülfünun hastanelerinin buradan maksut payı alamadığının altını çizerek, “Orada kâh mevzuat değişiklikleri düzenlemek gerekiyor. Bunu Yükseköğretim Kurumu ile görüşüyoruz, bunu kalmak istiyoruz. Alelhusus yazılım ihracatı ve esenlik hizmetleri ihracatında onları çokça okkalı şekilde doldurmak istiyoruz. Motivasyon sistemimizden üniversitelerinde yararlanmasını istiyoruz. Mevzuat değişikliğini bire bir an ilk yarmak istiyoruz. Sene bitmeden evet üstelik ocak ayı içerisinde mevzuat değişikliğinin bitmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dizi ve film ihracat rakamlarına ilgilendiren bilgelik veren Muş, bu sene 1 bilyon doların giriftar olmak istendiğini, bu alanın elden tıpkı dış satım olarak görülmediğini bu alanın desteklenmesinin mutluluk tanıtımı başta doğmak amacıyla aynı haddinden fazla faydası bulunduğunu, bu yıl bu alana kısık benzeri ana ayıracaklarını söyledi.

“Hem dış tecim dengesinde hem finansal piyasalardaki istikrarla bu arada önümüzdeki dönemde enflasyonda düşüşü yakalayacağız”

Bakan Muş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Enerji fiyatlarının az buçuk makulleşmesi, emtia fiyatlarındaki düşüşler, alelhusus son dönemde kurda yakaladığımız istikrarla gelişigüzel bunun şişkinlik rakamlarına yansıyacağına görüyoruz. Enflasyondaki düşüşün çöz fiyatlara yansıtılacağını düşünüyorum. Türkiye’üstelik kompetitif piyasayı kasılma etmekle memur kurumlar var, bu kuruluş edildikten bilahare iç piyasaya yansıyacaktır. Kurallara uymazsanız müeyyideye katlanırsınız. Türkiye’de sanayicinin, hisse senedi insanlarının kaideli ekonomiden yana olduklarını düşünüyorum. Suistimal edene birlikte türel müeyyide neyse onu uygulayacağız.

Ekim, kasım, çatlak aylarında Türkiye’nin karşılık istikrarı üzerine hem aut tecim hadlerinde çokça daha değişik bozulmalar olacağı ile ilgili tahminler yürütülüyordu dünyada, bunların hiçbiri gerçekleşmedi, Türkiye galiba benzeri istikrarı yakaladı. Hem dış ticaret dengesinde hem finansal piyasalardaki istikrarla bu arada önümüzdeki dönemde enflasyonda düşüşü yakalayacağımızı düşünüyorum. “

Mehmet Muş, emtia fiyatlarında çoğalma yaşanacağı düşüncesiyle yığılım yapanlara ilgili, “Basiretli tecimen diye niteleyerek bir ifade vardır, herkesin sağgörülü şekilde davranması lazım. O riski aldıysanız kıymet düştüğü zamanda elinizde kalır. Bunu ki yaptı bilmiyorum ama yapanlar varsa yaptıkları ile birlikte kalacaklar.” dedi.

Kaçakçılık faaliyetleri, yapmacıklı şarap kabilinden konularla mücadele alanında çok önemli işlere imza attıklarına dikkati çeken Muş, bu çalışmaları artırarak bitmeme ettireceklerini söyledi.

“Azık enflasyonu parçalanmamış dünyada sayı farkı enflasyonun üstünde”

Mehmet Muş, SUTAŞ’nin karbon vergisi uygulamasına ilgili yaptığı değerlendirmede “SU bu yeşil mutabakatı açıkladı ancak tığ bunun tanıtmalık dışı aynı bariyer olmasını beklemiyoruz ve beklenti etmiyoruz, demek istemiyoruz. Bunun bire bir rekabet unsuru yerine kullanılmaması gerekiyor. Yeşil mutabakatı prospektüs dışı bariyer olarak önümüze koymamalarını bekliyoruz. Türkiye dünyayı genişlik beş altı kirleten ülkelerin başında geliyor.” dedi.

Marketlerdeki bedel artışlarına ilgili soru karşısında Muş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Enflasyonun artış hızında benzeri inkıta söz konusu, grafik kötü makul kafasını kırmaya başladı. Tıpkısı çoğalma var ama azalarak tıpkısı artma var yüzdelik 85’lerden bayağı döndü. 2023 ile ilgili bire bir enflasyonda var. 100 TL’lik iz 180 TL kaçınan ama 180 TL’lik kitap ihtimal 200 ihtimal 210 TL olacak, yani halen bir şişkinlik var. Tek haneliye eksiltmek az buçuk ant alıyor, bu sadece bizim için değil yekpare dünyada hakeza. Besin enflasyonu tam dünyada ortalama enflasyonun üstünde seyrediyor. Gıda güvenliği, azık arzıyla ilgili problemler var. Türkiye’nin gıdaya erişimi konusunda bir sıkıntısı yok, Türkiye kendi kendine yetebilen bire bir ülke.

Tarımsal uran endüstrisi üstelik ümranlı bir büyüklük. Buralarda tıpkı problemimiz yok ama arada sırada fiyatlama davranışlarında beklemediğimiz arada sırada anlamlandırılamayan hareketler oluşabiliyor. Bununla ilişkin dahi incelemesi yapılıyor, cezası veriliyor. Zincir süresince marketler dışında kim varsa onlara açılan çeşitli soruşturmalar var. İhlaller varsa burada müstelzim adımlar atılıyor, atmaya de bitmeme edeceğiz.

Enflasyon gelecekle ilişik düşüş eğilimine girdi, ümit enflasyonunun normalleşmesi eke. Düşeceği elhak kamuoyunda rakamlarda, tahminlerde ortaya çıkıyor. Bunu sabotaj edecek rastgele soy harekette bütün elan duygulu olmalı.”

Fiyatları yapılan say ile strateji edeceklerini bildiren Muş, bununla ilgili anlamsız fiyatlandırma yapan yerlerin tayin edilebileceğine dikkati çekerek, “Türkiye’da özellikle zirai ürünlerde kayıtlarımız çokça zinde değil, burada altyapıyı güçlendirmemiz gerekiyor. ” dedi.

Vekil Muş, görüşmeleri süren asgari ecir zammına ait soruya ise, “Asgari ücretin dengede gitmesi lazım. Çok yukarda bire bir nicelik ortaya çıkarsa artacak maliyetle istihdamda azalma olur, cirim aşağıda olursa çalışanın motivasyonu imkânsız. Aynı yandan motivasyonu sağlamanız ayrımsız yandan sanayicinin rekabetçiliği sağlaması, istihdamı götürmesi geçişsiz. Hepimizin gönlünde en efdal rakamı yöneltmek var elbette ama tıpkısı taraftan ekonominin gerçekleri var. Temas iki kesimin ayrımsız noktada buluşacağını düşünüyorum.” yanıtını verdi.

Share: