TBMM Umumi Kurulu toplandı

TBMM Umumi Kurulu, Sedir Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.

Genel Kurulda, AK Parti Karabük Mebus Niyazi Sıra ” Safranbolu’üstelik yetiştirilen safran bitkisi”, CHP Artvin Mebus Hedef Bayraktutan “Artvin’in Yusufeli ilçesinin sorunları”, MHP Kahramanmaraş Saylav Nöbet Aycan ise “16 Teşrinievvel Acun Azık Haset” konularına ilişik gündem dışı bayram aldı.

DÜRÜST Öğür Karabük Saylav Ruz, safran bitkisinin dünyanın en fiyatlı baharatı olduğunu, zat ağırlığının 100 bin merhametsiz sıvıyı sarıya boyayabilme özelliği taşıdığını anlattı.

Safranı tefrik etmek, lanse etmek ve üretimini desteklemenin çok makro olduğuna dikkati çeken Devir, safranın, Safranbolu’dahi kısaca 79 dekar alanda üretildiğini aktardı.

CHP Artvin Mebus Bayraktutan ise Yusufeli kaymakamlık merkezinin taşınması zımnında yaşanan sorunlara değinerek, İskan Kanunu nedeniyle 148 esnafın doğruluk sahipliğinden yararlanamadığını, kullanılmamış iskân adına taşınacak 50 esnafın ise aksiyon yerlerinin tamamlanmadığını söyledi.

Yeni yerleşim yerinde Atatürk büstünün dahi yapılmadığını müstakbel süren Bayraktutan, okulların bakir yerleşme hesabına taşınmasında da sorunların yaşandığını, devletin öncelikle kullanılmamış iskân yerini tamamlaması gerektiğini belirtti.

MHP Kahramanmaraş Mebus Aycan ise dünyanın en koskocaman sorunlarından birinin elverişsiz tagaddi olduğunu, alelhusus Afrika ülkelerinde ancak tagaddi sonucunda ölümlerin yaşandığını dile getirdi.

Gıdanın çok tüketiminin bile tıpkısı afiyet sorunu oluşturduğunu vurgulayan Aycan, alelhusus şeker, duygu gibi hastalıkların temelinde fazla beslenmenin yattığına belen etti.

Share: