Milletvekili Zaman, TBMM’de safran karşı bilgilendirme yaptı

AK Parti Karabük Saylav Niyazi Gündüz, TBMM’birlikte yaptığı konuşmada dünyanın genişlik pahalı baharatı adına adlandırılan zafran ile ilişik hikmet verdi.

Ruz, Safranbolu safranının Karabük ekonomisi amacıyla eke benzeri yeri olduğunu, gramla alınıp satıldığını belirtti.

Safranın kendi ağırlığının 100 bin gâvur sıvıyı sarıya boyayabilme özelliğine eş olduğunu tabir fail Devir, “Tabiatın yüzünü kışa döndüğü, doğada cıvıl cıvıl kamu canlıların istirahat moduna girdiği bire bir dönemde, çiçeklerini açan ve hasadı yapılan safranı karakterize etmek, tanıtmak, üretimini eklemek sonuç paye koskocaman bire bir görevdir” dedi.

Günümüzde safranın, dokunaklı kendisine hemen Safranbolu ilçesinde üretildiğini kaydeden Sıra, “2000’li yıllara büyüklüğünde safranın üretilmesi ve tanıtılması konusunda kudretli olduğumuz söylenemez. Ancak, 2000’li yılların başında yemeden içmeden tıpkısı köyümüzde üretimi yapılan safran, İktidarımızın destekleriyle zaman itibariyle 79 dekar alanda safranın dikimi, üretimi ve hasadı gerçekleştirilmektedir. Antrparantez, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığımızın destekleriyle, SOGEP ve Karabük Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğümüzün gayretleriyle başlatılan ‘Llavanta Kokulu Zafran Bahçesi’ projesi safran üretimini imar etmek ve devamlılığını nail olmak açısından berenarı önemlidir” diyerek konuştu.

İlk el planlı Zafran Çalıştayının birlikte ömre bedel olmasını dileyen Gündüz,

“Çalıştay boyunca endemik bitki safranın tarihi geçmişi ve geleceğiyle ilgili namına banak yapacak öğretim üyesi hocalarımıza birlikte başarılar diliyorum. Safran soğanları 15 Ekim tarihi itibariyle önceki hasat çiçeklerini vermeye başlamıştır. Teşrinisani ayının sonuna kadar safran hasadı devam edecektir. Safranın dikimini, üretimini ve hasadını yapan çiftçilerimize bile teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Güneş, safranın tarımsal üretiminin birlikte turizm cazibesiyle bile balaban aynı ekonomik potansiyele erbap olduğunu aktararak şunları söyledi: “Bu yıl ki safran ekiminin başlamasından hasadına büyüklüğünde güzeşte kırk günlük sürede, hele lavanta itırlı safranların mevsiminde oluşturacağı görsel şöleni ve bitkinin lacerem yetiştirildiğini yerinde görebilmek üzere mevki içinden ve mevki dışından yerel ve ecnebi binlerce seyyah beklenmektedir.” – KARABÜK

Share: