SUNUCU VE YAZAR HALİT KIVANÇ, HAYATINI KAYBETTİ

SUNUCU ve yazar Halit Övünç 97 yaşında hayatını kaybetti.

Haberi Twitter hesabından duyuran oğlu Beklenti Kıvanma, Halit Iftihar’ı kaybettik. Bizimle gelişigüzel sevenlerinin de başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek ifadelerine vadi verdi.

HALİT KIVANÇ

1925 tevellütlü Halit Övünç, itidalli öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, faziletli öğrenimini İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi’nde tamamladı. 3 ay kadar Siirt- Kozluk (deminden Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Tabiiyet, Mütercim, Hürriyet, Gündüz özellikle kalkmak amacıyla muhtelif gazete ve dergilerde yazar ve becerikli kendisine ense düzey görevler aldı.

1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile alay malay Türkiye’nin önceki günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Bir yıla mail İngiliz yayın kuruluşu BBC’üstelik çalıştı. Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde şanlı katkıları olan Iftihar, Türk televizyonculuğunda bir nice önceleri adamı oldu. Olimpiyatlar ve iri uluslararası karşılaşmalarda anonsör adına görev aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan önce Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Uzun yıllar TRT’bile kültür-laf, çalgı aleti eğlence programları sunan Halit Kıvanma, 23 April Millî Buyruk ve Çocuk Bayramları’nın de elzem sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Bala Şenliği’ni sunan Halit Kıvanç, açık tıpkısı hayran kitlesine kavuştu. Harp Okulu Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda çokça sayıda dinleti ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Tek kanallı günlerin hayvan sunucusu Halit Övünme, NTV Yayınlarından sâdır Tele Safir adlı kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve ayrıksı kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde ihsan aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Edip, spiker, sanat adamı namına akseptans edilen Halit Kıvanma, Türk halkına bozulmamış ayrımsız Türkçe ile etkili ve mürebbi çalışmaları ile bakım vermesinden âlem Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi aracılığıyla Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.

Share: