Bulgaristan’daki erken seçme kapsamında Bursa ve çevre illerde oy ita işlemi başladı

Bursa, Eskişehir, Çanakkale ve Yalova’da çifte yurttaş olup Bulgaristan seçimleri üzere düşünce ödeme hakkı bulunanlar, er yasama kurulu ve cumhurbaşkanlığı seçimleri amacıyla sandık başına gitti.

Bursa’dahi kestirmece 72 bin emanet amacıyla 9 kaza ile Bulgaristan Konsolosluğu’nda 40 kasa kuruldu.

Kentte dinç tekme vatandaşlar, kurulan sandıklarda Bulgaristan’dan gelenlerin de aralarında bulunduğu görevlilerin kontrolünde sabah saatlerinden itibaren düşünce kullanmaya başladı. 07.00’bile başlayan oy istimal işlemi, 20.00’ye büyüklüğünde bitmeme edecek.

Elektronik ortamda yapılan seçimlerde, seçmenler etiket belgesiyle de görüş verebiliyor.

Osmangazi ilçesindeki Ali Haydi Türkay İlkokulu’na oy kullanmaya gelen ve yürümekte zorluk çeken yaşlı benzeri müntehip, vazifeli eşhas marifetiyle sandalyeye oturtularak birinci kattaki düşünce kullanacağı sınıfa kadar taşındı.

Eskişehir

Eskişehir’dahi ise Çankaya Mahallesi’nde vadi alan Gazi Yakup Satar Mesleki ve Teknik Rum Lisesi, Şirintepe Mahallesi’ndeki Martir Mülazım Subutay Parafin Ortaokulu ile Kardeşler Ortaokulu’nda tahminî bin 600 seçmen için sandıklar kuruldu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Eskişehir Balkan Göçmenleri Ekin ve Dayanışma Derneği Başkanı Habibe Vazıh, fikir ita işleminin sabahın erken saatlerde başladığını belirtti.

Geçen sene yapılan seçimlere bin 564 kişinin düşünce kullandığını ifade fail Vazıh, şunları söyledi:

“en üst Bulgaristan seçimini yeniden Eskişehir’üstelik 14 Son Teşrin 2021’üstelik gerçekleştirdik. O tarihte bin 564 fikir kullanılmıştı. Umuyoruz ve diliyoruz bu rakamın bugün üzerine geçelim. Çünkü kalbimiz süfli Bulgaristan’bile dallı güllü Türk soydaşlarımızla gelişigüzel. Eskişehir’de üç sandıkta görüş istimal işlemi başladı. 07.00’dahi başlayan oy ita işlemi 20.00’birlikte sona erecek. Odunpazarı’nda ve Tepebaşı bölgelerindeki üç okulda seçmenler sayısal ortamda rey kullanacak. Vatandaşlarımız, elektronik fikir istimal sistemine az çok alıştılar.”

Çanakkale

Çanakkale hat ve Gökçeada ilçesinde seçmenlerin görüş kullanmaları üzere sandıklar kuruldu.

İl merkezinde Cumhuriyet Altını İlkokulu’nda, Gökçeada’de ise Güzel İlkokulu’nda kurulan sandıklarda seçmenler sabahleyin saatlerinden itibaren düşünce kullanma işlemlerini gerçekleştirdi.

Yalova

Yalova’birlikte 2, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde birer atılmak amacıyla 4 sandıkta görüş kullanacak tahminî bin 600 müntehip, sabah saatlerinde sandıkların bulunduğu okullara gelmeye başladı.

Yapılan kontrollerin peşi sıra oylarını kullanan seçmenler, vatandaşlık görevlerini yerine getirdikleri için bahtiyar olduklarını tabir etti.

Sandık görevlisi olduğunu tamlayan Beyhan Çavuş, AA muhabirine, seçimlerin Yalova’bile sakin geçtiğini ve kısaca bin 500 kişinin görüş kullanmasını beklediklerini tabir etti.

Çavuş, “Bizim Bulgaristan’daki haklarımızı arkalamak ve vatandaşlık görevimizi tahsis etmek amacıyla Yalova’daki vatandaşlarımız duygulu. Intihap sandıklarına gelip oylarını kullanıyorlar.” diye konuştu.

Mersiye Sezer ise sabahleyin 07.00’dahi sandıkların açıldığını ve gelip oyunu kullandığını belirterek, “İki ülkeye dahi leziz hayır olsun. Vatanımıza, milletimize şiddetli tamam inşallah. Haddinden Fazla iyice geçiyor ve katılma çok aşkın.” şeklinde konuştu.

Tüm tekme vatandaşlığı olanların duyar olmasını talip İsmail Ayaz bile vilayet ve belediyelerin seçme sürecinde verdiği desteklerden hava teşekkür etti.

Share: