6 ildeki bazı yerlere ilgilendiren “sit alanı” ve “korunması mukteza emlak ekin varlığı” kararları

Ekin ve Turizm Bakanlığının, altı ildeki kâh yerlerin “sit alanı” yahut “korunması lazım gayrimenkul hars varlığı” adına tescillenmesine ilişik kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Hars Varlıklarını Koruma Mıntıka Müesses, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Havza Kurulu ile Gelibolu Tarihi Alanı Hars ve Beğeni Varlıklarını Koruma Komisyonu kararlarına bakarak, Bitlis’in Çakal Armudu ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim merkezi ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi In Yerleşimi 1. derece kazı bilimsel sit alanı yerine tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Merkep Deresi mevkisindeki “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 2”, korunması gerekli gayrimenkul firez varlığı namına car edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. merhale kazı bilimsel sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 cezire, 8 ve 7 parsellerde saha kayran ve özel mülkiyete ilişkin emlak, korunması lüzumlu taşınmaz firez varlığı zar edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı birlikte 1. ve 3. basamak kazı bilimsel sit alanı kendisine tescillendi.

Share: