Sular altında kalacak olan Yusufeli’ni en üst onlar terk edecek

Artvin’in Yusufeli ilçesinde baraj suları esnafın kapısına dayandı. Doğruluk sahibi sıfır kâh esnaflar baraj suların kaza merkezine ulaşmasına rağmen, sonuç güne kadar beklemeyi planlıyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan kemer baraj sınıfında 275 metreyle gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci yer faziletli barajı olan Yusufeli Barajı 22 Kasım 2022 tarihinde akarsu tutmaya başladı. Baraj kapaklarının kapanmasıyla, su seviyesi 78 metrenin konusunda artık. Depolanan su miktarı ise 83 milyon metreküpe ulaştı. Karayolları başta girmek amacıyla, karye evleri ve mahalleler birer birer sular altında kaldı. İlçe merkezine ulaşan baraj suları, uran sitesi gelmek amacıyla esnafın kapısına dayandı. Mevcut ilçenin hemencecik dip kısmında bulunan Yansıtıcılar-Sakut mevkiinde 144 hektarlık alanda mensur edilen eskimemiş yerleşme namına adalet sahiplerinin taşınması sürüyor. Türe sahibi olamayan bazen esnaflar ise çözüm bekliyor. Değişik sebeplerden kontekst adalet sahibi olamayan ara sıra esnaflar, baraj sularının ilçe sınırına girmesine rağmen taşınamadı. Kullanılmamış yerleşme yerinde işyeri bulamayan esnaflar, son güne kadar aksiyon yerlerinin açacaklarını belirttiler.

“Hatıralarımız sular altında kaldı, bu bize ateş veriyor”

“Yusufeli’nin en üst tığ terk edeceğiz” diyen dikişçi Kibar Boyacı, tahminî 40 yıldır terzilik yaptığını belirterek “Bu benim ağababa mesleğim. Babadan oğula geçti ve mesleğimi seviyorum. Kuzeydoğunun sunu ücra köşesinde bu mesleğin hayatta kalması üzere bu dikici sınıfının mücadelesini veriyorum. Göç süreci devam ediyor. Sular ise kapımıza dayandı, biz adalet sahibi değiliz. Bakalım kullanılmamış iskân yerinden tıpkı hareket yeri kiralamayı düşünüyorum. Hatıralarının sular altında kaldı bu bize elem veriyor, sızı veriyor, gam veriyor. Biz buranın tozunu, toprağını yuttuk” dedi.

“Çocukluğum bu caddelerde geçti”

Perukar İbrahim Kılıçlıoğlu ise 11 yıldır aynı gelişim durumunda hizmet verdiğini belirterek “Burada doğduk, burada büyüdük, çocukluğumuz burada, bu sokaklarda geçti. 16 yaşından beri bu sokakta esnaflık yapıyorum. Çıraklıktan kalfalığa ustalığa derken yıllar geçti. Burada doğup bilcümle burada büyüdüğümüz üzere yukarıya gittiğimiz antlaşma ne büyüklüğünde andıran olsa bile tamamen bambaşka tıpkısı ortam. Komşular değişik, değişik komşular var, düz değişik, ev ayrı ayrı. Ego müstakil evde kalıyordum. Demin apartmanda kalıyorum, apartman kültürüne ego alışık değilim. Çokça tuhafıma geliyor. Hakeza değişik şeyler oluyor hayatımızda tıpkı yandan zehir ancak devletimiz amacıyla, milletimiz üzere birlikte gerekli olan ayrımsız şey bu yapılması geçişsiz buna üstelik bir şey diyemiyoruz” diye konuştu.

“Burası bizim vatanımız cılız bırakılmıyor”

Yeni yerleşim yerini çokça adamakıllı yapıldığını belirten Nurettin Aydemir ise “Şu dakika tığ dahi Yusufeli’ne gezmeye geldik, yeni yeri gezdik demincek eski yere bakıyoruz. Bizim ömrümüz buralarda geçti. Yusufeli hangi kadar üstelik öz içi olsa bile vatandır, yani basit değil bırakmak” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: