Sinop gündem haberleri | Sinop’ta kestane balı rekoltesi 150 ton oldu

Sinop Münezzeh Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Tabak, bu sezon 150 ton civarında kestane balı rekoltesi elde edildiğini bildirdi.

Debbağ, AA muhabirine, birliklerine 425 üyenin mukayyet olduğunu söyledi.

Güzeşte mevsim 300 titrem olan kestane balı rekoltesinin bu zaman mütenevvi olumsuzluklar nedeniyle 150 tona kadar düştüğünü belirten Debbağ, rekoltedeki azalmanın sebeplerinin başında kestane gal arısı ve rappadak iklimsel değişikliklerin geldiğini anlattı.

Başta Türkeli yöresindeki üreticiler almak için kâh üyelerinin bal hasadı yapamadığını dile getiren Sepici, şöyle bitmeme etti:

“Sezona mayıs ayında çiçeklerin mübarek olduğu iyice havayla başladık. Henüz sonra yağışsız aynı dönemle bitmeme ettik. Kestaneler açarken baran yağdı, peşi sıra sıcak rüzgar esti. Nedeniyle ummadığımız iklimsel başkalık yaşadık. Bu aksi etkenlere kestane gal arısının verdiği zarar eklenince üreticilerimizin bir kısmı mağdur duruma düştü. Güzeşte yıl kovan başına 12-13 kilo bal alan aynı kişi, bu mevsim 5-6 kilogram ancak alabiliyor.”

Tabak, rekoltedeki düşüşün fiyatı yükselttiğine işaret ederek, “Fiyatlarda muvazenesizlik oluştu. İlerleyen zamanlarda kestane ve bal üretiminde yeryüzü iri sorun namına kestane gal arısı karşımıza çıkma. Güzeşte sene Türkeli ilçemizde ilk kez görüldü. Bu ilçemizdeki kestane ağaçlarını istila etti. Ayancık ve kısmen dahi olsa Erfelek ilçemizde de bu böcek görüldü. Böyle giderse seneye kestane ve balda henüz çok düşüş görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Share: