Siirt gündem haberi: Siirt’te fıstık festivali düzenlenecek

Siirt Valiliği ev sahipliğinde 3 dolaşma sürecek “Siirt Fıstık Festivali” gerçekleştirilecek.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, 14-16 Ekim’de dalan, Botan Vadisi, Pervari Çemikare Yaylası ve Beğendik beldesinde türlü etkinliklerin yapılacağı curcuna düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Ilbay Osman Hacıbektaşoğlu, fıstık festivaliyle Siirt’in eş olduğu değerlerin tanıtılmasının amaçlandığını belirtti.

Festivale umum vatandaşların çağrılı olduğunu dile getiren Hacıbektaşoğlu, şunları kaydetti:

“İl ekonomisinin birey damarı olan Siirt fıstığı, site ekonomisine haddinden fazla eke tıpkı ilişik ayar sağlamaktadır. 350 bin dekarı aşan arazisiyle fıstık üretiminde Türkiye’de üçüncü tam vadi kayran Siirt’te, kentin bayrak ve marka ürününü Türkiye’ye ve acun tanıtmayı amaçlıyoruz. İnanç değerleri, doğası, erbap olduğu bellik ürünleri, turizm potansiyeli ve kendine özgü güzellikleriyle demin Siirt’te curcuna zamanı diyoruz.”

Festival, 14 Ekim’de Güres Caddesinde saraka yürüyüşü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda açım ve fıstık konulu siyasal ile başlayacak.

15 Ekim’de, 15 Orak Ayı Meydanında sergi açılışı, kent turu ve dinlenme kampı çadırları kurulacak. 16 Ekim’de Pervari ilçesinde bal hasadıyla bitmeme edecek festivalde, Beğendik Köprüsünden bungee jumpıng atlayışları, sanatçılar Zozan ve Bahir Arazi konseri, Botan Vadisi Akabe amacında huy yürüyüşü, erinç paraşütü, bölge turları ve ödül töreni yapılacak.

Share: