Sakarya bilgelik: Sakarya’dan kısa güdük

Sakarya Büyükşehir Belediyesince gençlerin fikirlerine derece pekiştirmek ve şehrin geleceğine yenilikçi fikirlerle alnaç yüklemek için başlatılan Tüvana Katılımlı Proje Atölyesi Fikir Yarışması “Cemi Bana Göre Curcuna”inde bergüzar kazandı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kasaba, su yönetimi, mimari ile kentsel dizayn, erişim, şehir hareketliliği, toyluk, spor, ekin, içtimai hizmetler ve dijitalleşme konularında efkâr ürettiği “Çoluk Çocuk Şehrin Geleceğine Cephe Veriyor” mottosuyla sürdürülen çalışmada, 89 proje jürinin onayını aldı.

İnternet üzerinden ahali oylamasına sunulan proje, YANLIŞSIZ Tümen Yerel Yönetimler Başkanlığı aracılığıyla ödüle müstahak görüldü. “Tamlık Bana Göre Festival” programının açılışını eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Cesim’ye ödülünü verdi.

Festival kapsamında gerçekleştirilen “Domestik Yönetimler ve Gençlik Projeleri” ödülünü alan Cesim, kenti gençlerin yarınları üzere hazırladıklarını, üretmeye ve uygulamaya devam edeceklerini belirtti.

Adapazarı Belediyesi ve İlçe Ekincilik ve Orman arasında teşrikimesai

Tarımsal faaliyetleri sübvansiyon ve öğrencilerin tarımsal hayatiyet alanlarını oluşturabilmeye yönelik Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında teşrikimesai belgesi imzalandı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, “Ati İçin Tarım” sloganıyla başlatılan projede, uçucu okullarda başlatılacak tarım eğitimleri ve aplikasyon bahçelerini ilişik İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Ali Muharrir, çekicilik olarak planlanan çalışmalara bindi ve yardım sunacaklarını bildirdi.

İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ateşin Bakırtaş dahi günümüz şartlarında zirai faaliyetlerin çokça muhteşem olduğunu vurgulayarak, “Öğrencilerimizde şuurlu üretim ve istihlak üstüne farkındalık oluşması için faal icraat yapılacak.” ifadesini kullandı.

Kamuda önce sertifika Arif Nihat Asya Mektepli Yurdu’na

İl Keyif Müdürlüğünün “Beslenme Dostu ve Fiziki Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri Programı”na katılan Toyluk ve Spor İl Müdürlüğüne merbut Arif Nihat Asya Öğrenci Yurdu, Sakarya’birlikte bu alanda evvel sertifikayı alan amme kuruluşu oldu.

İl Keyif Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, izlence, çalışanların dimdik beslenme ve ahenktar fiziki aktivite yapmalarını isteklendirme ederek hisse senedi durumunda verimliliği ve üretkenliği artırmayı amaçlıyor.

Kentteki kamu kuruluşlarından önce başvuru özne ve lüzumlu şartları namına getiren Arif Nihat Asya Yurdu’na, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğünde sertifikası konfirmasyon edildi.

Programa, İl Esenlik Müdürü Muazzez Öğütlü, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Yasin Çatalbaş, Arif Nihat Asya Güçlükle Müdürü Rabıtalı Odabaş katıldı.

Erasmus+ Mesleki Eğitim Bilimi Akreditasyonu sertifika töreni

İl Milli Terbiye Müdürlüğü Erasmus Mesleksel Yetişek Akreditasyonu 2021 dönemi işbaşı rasat ve staj hareketliliklerine katılan öğretmen ve öğrencilere sertifikaları verildi.

Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Erenler Rahat Piliç Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Türkiye Ulusal Ajansı marifetiyle Erasmus projelerinde Mesleksel Eğitim Bilimi, Okul Eğitimi ve Koskocaman Eğitimi alanlarında akreditasyon belgesi alan 14 müdürlüğün arasına girerek terbiye stratejisini arsıulusal boyuta transfer fırsatı yakaladıklarını rapor etti.

Cenkçi, bu çerçevede mesleki yetişek alanında 2021 yılı zindelik planlamasında hoca ve öğrencilerin İspanya, Çekya ve Romanya’de işbaşı gözlem ve staj hareketliliklerini gerçekleştirdiklerini aktararak, üretimden elde edilen gelirin eke ölçüde artma gösterdiğini kaydetti.

Share: