PKK/KCK’nın sabotajcısı oldukları öne sürülen 6 sanığın yargılanmasına devam edildi

Erzincan’birlikte 2 askeri araca bombalı saldırı ve tıpkısı katar rayına bomba yerleştirilmesi olayına karıştıkları argüman edilen terör örgütü PKK/KCK’nın sabotajcılarından “turuncu” kategorideki Ahmet Herdem’in üstelik aralarında bulunduğu 2’si mevkuf 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Erzincan 2. Okkalı Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Yunanistan’a yaklaşmak istediği sırada yakalanan vakfedilmiş sanık “Rezzan Erzingan” kod adlı Gürkan Vadi ile maznun avukatları ve yakınları katıldı.

PKK’nın sabotajcısı olan ve turuncu kategoride arananlar beyninde bulunan vakfedilmiş maznun “Baver-Çektar” kod adlı Ahmet Herdem ise duruşmaya Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Tutuksuz sanıklar E.T, C.Y. Ü.T. ve T.B. ise duruşmaya katılmadı.

Dava dosyasına giren eskimemiş delilleri okuyan duruşma heyeti, cumhuriyet savcısına mütalaasını sordu.

Cumhuriyet savcısı ise sevgili dosyasına giren delilere ve alınan ifadeler kapsamında anne karşı mütalaasını vereceğini söyledi.

Dava dosyasına toplanan tutamak ile kriminal raporların incelemelerinde ve sanıkların yaptıkları savunmalarda suçlarının çakılı olduğunu tamlayan müddeiumumi, “devletin birliğini ve büyüklük bütünlüğünü becermek”, “kişiyi adına getirdiği kamu görevi zımnında tasarlayarak bomba görmek suretiyle öldürmeye denemek” ve “kırıcı maddeleri destursuz kendisine bulundurmak veya ahali yürümek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapsin yanı sıra 22’şer yıldan 44’er yıla kadar mütebeddil delik cezalarına çarptırılmalarını istedi.

Tutuklu sanıklar Herdem ve Düzlük, suçlamaları akseptans etmeyerek tahliyelerini arzu etti.

Sanık avukatlarının dahi savunmalarını dinleyen murafaa heyeti, tutuklu sanıkların kâin durumunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Share: