Ordu’da Kurul Kalesi’ndeki kazılarda tarihin izi sürülüyor

Doğu Karadeniz’bile 2010’de ilk kez kazı bilimsel kazıların başlatıldığı Kalabalık Kurul Kalesi’nde, tekmil kültürel katmanların ortaya çıkarılabilmesi amacıyla icraat titizce yürütülüyor.

Türkiye’birlikte, tahtında oturan evvel Ana Sevgili Kibele heykelinin bulunduğu 2 bin 300 almanak Kalaba Asamble Kalesi’nde ölçülü kazıların 13’üncü yılına girildi.

Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi sınırlarında saha alan ve 100’e çok basak çıkılarak ulaşılabilen tarihi kaledeki kazılara baştan başlandı.

Heykellerin yanında çipo, seramik, çömlekçilik, kumkuma, mızrak ve ok ucu, balta, hançer, silah, bezgi eşyaları, demirci örsü ve mikâp gibi binlerce eserin zaman yüzüne çıkarıldığı kaledeki kazılar, Ankara Hacı Saraka Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kargaşa Büyükşehir Belediyesinin da desteğiyle sürdürülen kazılarda bu yıl 10’u kazı bilimci 35 nefis ekip fariza alıyor.

“Tahminî yüzdelik 60’ına mail kısmını açığa çıkarttık”

Kazı Başkanı Prof. Dr. Şenyurt, AA muhabirine, iklim şartlarına merbut yerine aralık ayına büyüklüğünde çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

Şenyurt, ekiplerin hafriyat çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü ifade ederek, “Deniz seviyesinden 570 rakımlı noktada kurulmuş olan kalenin kısaca yüzde 60’ına andıran kısmını açığa çıkarttık. Çalışmalarımız sırasında hele hem dini hem da askeri açıdan balaban olan arkeolojik bulgulara rastlandı.” dedi.

Türkiye’da, tahtında oturan geçmiş Esas Sevgili Kibele heykelinin kaledeki kazılar sırasında bulunduğunu anımsatan Şenyurt, heykelin bulunmasının arkası sıra kaleye ilginin berenarı arttığını belirtti.

Şenyurt, Temel Tanrıça Kibele heykeli dışında askeri malzemeler başta tutmak üzere binlerce eserin üstelik dönüş yüzüne çıkarıldığını rapor etti.

Çalışmalar 62 küpün bulunduğu alanda sürüyor

Çalışmaya, geçen sene kullanılmamış nev koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla sakim tezyit etmek yerinde kaldıkları kalenin kuzeyindeki bölgeden tekrar başladıklarını dile getiren Şenyurt, kalenin bu bölümünde 62 mikâp buluntu grubuna rastladıklarını anlattı.

Şenyurt, kalenin hem askeri hem üstelik dini fonksiyonu olduğunu seçkin antlaşma dile getirdiğine belen ederek, “Bu yıl kim buluntular da tahmin ettiğimiz şekilde devam ediyor. Hele küplerin bulunduğu alanın, kalenin yönetimsel yapı alanı kendisine kullandığını tayin ettik. Bu kesim, kalenin kavga bir zamanlar kullanıldığını bize göstermiş oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Devam fail çalışmalar sebebiyle elan balaban ayrımsız yönetsel alanın ahit yüzüne çıkarılacağını adisyon ettiklerini aktaran Şenyurt, çalışmalar ve ortaya sâdır sonuçların buranın haddinden fazla oylumlu aynı kale olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Şenyurt, kalenin ziyarete açılarak şehir turizmine katkı sunmasını çokça istedikleri, bunun için bile çıkarılan eserleri ayrımsız dakika geçmiş halkla buluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Kaleden çıkarılan eserlerin tıpkı bölümünün Budun Betimi Müzesinde olduğunu tabir fail Şenyurt, Cıvıl Cıvıl’birlikte, çıkarılan eserlerin sergilenebileceği kazı bilimi müzesine ihtiyaç olduğunu, bunun için da destek beklediklerini sözlerine ekledi.Share: