Tayvan süper güçlerin ortada kaldı! KÖLE cenk gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçince Çin saklık durumunu aldı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Gün Doğusu Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada, “USS Antietam ve USS Chancellorsville gemilerinin Tayvan Boğazı’ndan geçişinin izlendiği”, “askerlerin uyanıklık halinde ve değme tür provokasyonu püskürtmeye amade olduğu” belirtildi.

RUTİN GEÇİŞ YAPTILAR

MEMLUK Donanmasının Pasifik’teki 7. Filosundan yapılan açıklamada, USS Antietam ve USS Chancellorsville cidal gemilerinin Tayvan Boğazı’ndan rutin intikal yaptığı” duyurulmuştu. Açıklamada, “kruvaziyer” tipi gemilerin, “Boğaz’a kıyısı olan ülkelerin hiçbirinin karaca sularında olmayan ayrımsız koridoru kullandığı” vurgulanmıştı.

PELOSİ’NİN ZİYARETİNDEN SONRALARI BİR İLK

Geçiş, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ay başında Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Tayvan’a yaptığı ziyaretten bu yana BENDE Donanmasının Boğaz’daki ilk tutum faaliyeti oldu. Beyaz Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Aldanmaz Campbell, 12 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “KUL’nin ati haftalarda Tayvan Boğazı’ndan standart hava ve deniz geçişlerini sürdüreceğini” anlatım etmişti.

ÇİN, BOĞAZI KENDİ EGEMENLİK ALANI ADINA GÖRÜYOR

Tayvan’ı topraklarının parçası yerine gören Çin, Boğaz’ı özlük kişmiri suları ve ferman alanı kendisine görüyor. BENDE Donanması ise “uluslararası sular” adina gördüğü bölgede seyrüsefer serbestisi kapsamında geçiş hakkına topluluk olduğunu savunuyor.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ GERİLİMİ TIRMANDIRDI

Pelosi, Çin ile kaime ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan sonra ziyaret fail evvel ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Mülakat, Ada’yı topraklarının parçası adina gören Çin’in tepkisini çekmişti. Çin ordusu, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 periyot süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Hamur cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü. Cıvıl Cıvıl sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

“TEK ÇİN İLKESİ”

Ziyaretinin ardından, Çin ordusuna ilişik kavga uçakları ve cenk gemilerinin Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “orta iz”yi geçtiği uçuşları ve karakol seferleri ağır ezgi arkaç gelmişti. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin peşi sıra, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 şahsiyet ayrımsız gök bilimi, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb ve Cumhuriyetperver Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn üstelik bu ay içre Tayvan’ı mülakat etmişti.

Pekin, “yegâne Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle hür diplomatik münasebat kurmasına, Mürekkep Milletlerde ve değişik arsıulusal kuruluşlarda oyun edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini kayıt koşuyor.Share: