OKA’nın desteklediği projelerin sözleşmeleri imzalandı

Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) vasıtasıyla düzenlenen bindi programlarından yararlanmaya doğruluk kazanan projelerin sözleşmeleri imzalandı.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, Valilikte düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, 2022 Yılı Cazibe Merkezlerini Terviç Programı kapsamında munzam değeri faziletli istihsal, ihracat, istihdam, artma, uygulayım bilimi ve yenilikçilik kapasitenin artırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Uygulanacak projelerin ortak noktasının tüvana nüfusun gelişim gücüne kazandırılması olduğunu anlatan Dağlı, “Ülkemizin arz kocaman gücü olan tendürüst nüfusunun gelişim gücüne kazandırılması, gençlerin becerilerine uygun işlerde istihdam edilmesi ve gençlerin istihsal süreçlerine hareketli katılımını sağlamaktır. Bu itibarla OKA, bu projelerle zihayat istihdamı temasını gündeme taşıyarak nahiye illerinde yapılabilecek faaliyetlere ilişkin bilgi verecek ve somut iş birlikleri oluşturacaktır.” dedi.

Görgüsüz, OKA’nın serencam odaklı projeleri desteklemeye, bölgesel kalkınmayı esermek için gelişigüzel tür eğitim ve müşavirlik hizmeti vermeye, program ve proje hazırlanmasına ulama sağlamaya bitmeme edeceğini kaydetti.

Programda 2022 Yılı Çekim Merkezlerini Terviç Programı kapsamında bindi almaya türe kazanan toplanmış bütçesi 21 milyon 349 bin 340 lira, Ajans desteği 14 milyon 464 bin 600 liralık olan iki proje, 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında destek almaya doğruluk kazanan toplanmış bütçesi 6 milyon 863 bin 257 teklik, Ajans desteği 5 milyon 837 bin 499 lira olan iki proje, 2022 Yılı Yapılabilirlik Desteği Programı kapsamında bindi almaya doğruluk kazanan toplam bütçesi 401 bin 200 teklik, Ajans desteği ise 200 bin 000 lira olan tıpkı projenin sözleşmeleri imzalandı.

İmza törenine Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ziyalı ile kaymakamlık şehremaneti başkanları ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Share: