Öğretmenlikte 33’üncü yılına girdi, şimdi öğrencileriyle fariza yapıyor

Öğretmenlikte 33’üncü yılına girdi, deminden öğrencileriyle görev yapıyor

Mersin’de öğretmenlikte 33’üncü yılına giren 3 yavru babası 57 yaşındaki İsmail Karademir, görev yaptığı okulda iki öğrencisi ile mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor

MERSİN Mersin’birlikte öğretmenlikte 33’üncü yılına giren 3 çocuk babası 57 yaşındaki İsmail Karademir, görev yaptığı okulda iki öğrencisi ile mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor. Öğretmenleri ile aynı okulda müteharrik öğretmenler birlikte öğrencilere yaşıt oluyor.

Öğretmenlikte 33’üncü yılına giren 57 yaşındaki 3 bala babası İsmail Karademir, Erdemli ilçesinde Şehit Sarıklı Hacı Ömer Serin Ortaokulu’nda hem başöğretmen yardımcılığı hem dahi uygulayım bilimi ve dizayn öğretmenliği yapıyor. Yeni talim yılında göreve başladığı okulunda gelişmemiş sürede tüm hoca ve öğrencilerin sevgisini kazanan Karademir, 1994 ile 2000 yılları beyninde derslerine girdiği öğrencileri İngilizce öğretmeni Nilgün Sezer ve hesap öğretmeni Mustafa Çıpa ile bir okulda görev yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Öğretmenleri kabilinden öğretmen olan Sezer ve Çıpa ise özge öğrencilere üstelik yaşıt oluyor. Bu durumu öğrenen öğrenciler birlikte, gitgide kendilerinin birlikte sarıklı olup, öğretmenleri ile birlikte görev yapmayı istediklerini kaydetti.

İlk namına 1990 yılında Bolu’dahi göreve başladığını belirten Teknoloji ve Dizayn Öğretmeni Ekol Müdür Muavini İsmail Karademir, “2.5 sene orada kaldıktan sonradan 94 yılının Şubat ayında Efdal’ye geldim. İlk görev yerim Erdemli’de Padişah Akış Ortaokulu’nda o zaman ilköğrenim okulu diye geçiyordu, 19 yıl kaldım. Daha sonradan Hacı Ömer Ortaokulu’nda aynı sene öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan bilahare Alata Ortaokulu’na atamam yapıldı. 8 almanak görev sürem dolduktan sonra de 2022 yılının Haziran ayında Hacı Ömer Serin Ölçülü Okulu’na müdür yardımcısı adına tayinim artık. Kısaca 4-5 aydır da buradayız. Hizmet süresi olarak bile 32 bitti 33’ün içerisindeyiz” dedi.

“Okulda 200’ün üstünde sakat öğrencilerimin çocukları var”

2 öğretmenlerinin sakat öğrencilerinden olduğuna dikkat calip Karademir,” 45 çıngı okulumuzun mevcudu var, 2’si benim sakat öğrencilerimden. Geçmiş aylarda görev yaptığım Alata Ortaokulunda 5 tane eski öğrencilerimle bu arada çalıştım. Yani bu anlatılamayacak tıpkı kalp. Bir öğretmenin duyabileceği yer şişman sıkıntı, sunu büyük bahtiyarlık. Bunlar benim manevi evlatlarım kadar. Binlerce mektepli çıkışlı ettik, bunların içerisinde şuan Erdemli’da belki onlarca meslek müdürü, müdür yardımcısı olan öğrencilerim var. Ihtimal yüzün üzerinde sarıklı namına müteharrik arkadaşlarımız var. Öz okulumda şuan fariza yaptığım burada dahi 200’ün üzerinde eski öğrencilerimin çocukları var. Deminden onların öğretmenliğini, idareciliğini yapıyoruz. Geliyorlar görüşüyoruz arada haddinden fazla nazik bahtiyarlık” ifadelerini kullandı.

” Bende öğrencilerimle alay malay bire bir okulda fariza yapmak isterim”

İngilizce öğretmeni olan Nilgün Sezer’de,” Bibi öğretmenim namına görüyorum, kendimi dahi öğrenci yerine görüyorum okuldayken. Tilmizlik analarım geliyor aklıma. Öğretmenimle tıpkı okulda olmaktan mutluyum. Umarım köle öğrencilerimle gelişigüzel benzeri okulda görev fayrap etmek isterim. Hele İngilizce öğretmeni olurlar gelişigüzel çalışırız” diye konuştu.

“Onların kolu kanadı altında kendimizi çok elan güvende hissediyoruz”

Öğretmeni ile tıpkısı okulda görev yapmanın mutluluğunu dinç matematik öğretmeni Mustafa Demir ise “Pekâlâ kayırıcı ailesinin yanı sıra kendini güvende hisseder ego hala öyle hissediyorum. İsmail öğretmenimin tayini çıktığında bu sene haddinden fazla sevindim. Çünkü tığ ne kadarda büyüsek onların kolu kanadı altında kendimizi çokça elan güvende hissediyoruz. Tığ anca düşünüyoruz zira bizi anca yetiştirdiler. Bizde şimdi kim öğrencilerimizi bakir nesli anca yetiştirmeye çalışıyoruz. 2004’te Adıyaman’bile evvel göreve başladım, 8. sınıftaki öğrencilerim vardı, Erdemli’ye tayinim çıktıktan sonraları Kösbucağı’nda çalışırken benzeri telefon geldi. Ercan diye tıpkısı öğrencim vardı, beni aradı ‘Öğretmenim hesap öğretmeni oldum’ dedi. O ahit anlayabildim öğretmenliğin ne emreylemek olduğunu” diyerek sözlerini tamamladı.

Share: