Nesob Başkanı Alim Yeşil: Esnaf, Kredilerle Ayakta Duruyor

ENES CAN ÖZMEN

Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Bilici Yeşil, esnafın emniyet kooperatiflerinden aldıkları kredilerle ayakta durduğunu belirterek, “Esnaf ve Sanatkarlar Itimat ve Kefalet Kooperatiflerinin tarafından sunulan yüzdelik 7,5 faizli kredilere haddinden fazla büyük temenni var. Esnaf, doğrusu bu kredileri alarak ayakta duruyor” dedi.

NESOB Başkanı Bilici Yeşil, soylu erki akse dolayısıyla yaşadıkları sorunları SIMURG olgun Ajansı’na anlattı. Yeşil, şunları söyledi:

“ASGARİ ÜCRET 7 BİN 500 İLE 8 BİN LİRA ARASINDA TAMAM DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

“Minimum ücrete bindirim gelmesi, hoşur esnafı anlaşılan noktada sıkıntıya koyacak. Remiks gelsin, çünkü etkin personellerimizin bile geçimlerini yapabilmesi açısından açlık sınırının geldiği noktalar rakamlar muhtemelen. Onlar açısından haddinden fazla makro amma şu üstelik var; birlikte bire bir dirilik, iki hayat, üç emanet işveren kıtipiyoz esnaflarımız var. Bu esnaflarımıza bile mahsus noktalarda bindi verilmesi gerektiğini düşünüyorum. O açıdan asgari ücret artışına sıcak bakıyoruz, devletimizden de onu bekliyoruz. Asgari ecir 7 bin 500 liralık ile 8 bin teklik arasında evet diye niteleyerek düşünüyorum.

“ESNAF, KREDİLERLE AYAKTA DURUYOR”

İş yeri kiralarına birlikte konutlarda olduğu gibi devletimiz marifetiyle galiba ayrımsız oranda sınırlama gelmesini istiyoruz. Kira ödemekte zorlanıyoruz. Bu yüzde 20 kira stopajlarının da kaldırılmasını rica ediyoruz. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefillik Kooperatiflerinin aracılığıyla sunulan yüzdelik 7,5 faizli kredilere çokça iri irade var. Esnaf, elhak bu kredileri alarak ayakta duruyor. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürname ediyoruz. Bu kredilerde serbest, fasıla olayı haddinden fazla. Kooperatiflere imdi finansman verilip esnafın en gelişmemiş zamanda bu krediye ulaşması gerektiğini düşünüyorum.”

Share: