Nazlıaka’nın Dinlediği Mardinli Eş İşçi: “Çocuklarımıza Benzin Alamıyoruz. Bir Tane Ümidimiz Hükümetin Değişmesi”

CHP Avrat Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Ayrımsız bot, tıpkı mont” kampanyası kapsamında gittiği Mardin’da yurttaşları müzakere etti. Aynı eş, “Çocuklarımıza benzen alamıyoruz. Henüz önceki tığ üstelik içiyorduk amma bırakın bizi çocuklarımıza da veremiyoruz. Peynir filhakika eti geçti onlar bizim için tayf oldu, bundan sonra unuttuk onları. Yegâne ümidimiz hükümetin değişmesi” dedi. Nazlıaka dahi “Amma bu düzen hakeza gitmez. Arz geç altı ay içre, sandıkta, çocuklarımızı açlığa mahkum edenlerden, istismara maruz bırakanlardan hesap soracak ve onları sandığa gömeceğiz!” açıklamasını yaptı.

CHP Avrat Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Mardin’birlikte İzmir İl Avrat Kolları’nın başlattığı “Bire Bir bot, benzeri mont” kampanyası kapsamında aileleri ziyaret etti. “Batıdan doğuya dilek köprüsü kuruyoruz!” diyen Nazlıaka, Mardin’bile 2 bölüm boyunca yaptığı ziyaretlere ilgili şu açıklamayı yaptı:

“HALKIN 36 AY TAKSİTLE MONTGOMER AHZETMEK ZORUNDA BIRAKILDIĞI BU SÜREÇTE, CÜMLE GÜCÜMÜZLE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YARMAK İÇİN SAHADAYIZ”

“Avrat kollarımız güç mağdurlarına ve yoksullukla savaşım eden kadınlara bindi olmaya devam ediyor. Verileri makyajlayan TÜİK’e bakarak üstelik mütemmim fiyatları yüzdelik 84,5 arttı. Meğerse ENAG’a göre çoğalma oranı bunun 2 tiran: yüzdelik 170,7. Verileri hangi kadar gizlemeye çalışsalar dahi gittiğimiz evlerde mutfaktaki yangını görüyoruz. Halkın 36 kamer taksitle montgomer ahzetmek zorunda bırakıldığı bu süreçte, kül gücümüzle üzerimize düşeni fora etmek amacıyla sahadayız. İzmir İl Karı Kollarımız ‘Tıpkısı bot, tıpkı mont’ kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında füru için bot ve montun yanı sıra giysi, yiyecek ve kırtasiye malzemeleri da temin ettik. İzmir’in ahi şehri kendisine Mardin’i belirledik. Batıdan doğuya istem köprüsü kuruyoruz.

“BAZI EVLERDE BİR MONT DALLAR ARASINDA BÖLÜŞÜLÜYOR”

Mardin’birlikte musahabe ettiğimiz hanelerde yer birkaç 4-5 yavru vardı. Halkın balaban ayrımsız çoğunluğu minimal sevap ile geçinmeye çalışıyor. İnsanların çocuklarına bot, montgomer ve kırtasiye malzemesi algı durumu yok. Dört ilkokul çocuklu ayrımsız sülale çocuklarına pekâlâ mont alsın? 36 ay taksit değil bin 36 kamer taksit birlikte olsa, satın alma güçleri bulunmayan. Gâh evlerde tıpkı montgomer ayrıntılar ortada bölüşülüyor. Sabahçı olan yavru okuldan gelince montunu kardeşine veriyor. Hayat Saray’dakilere adamakıllı!”

“YOKSULLUĞUN BİR FELEK OLMADIĞINI ANLATTIK”

Mardin’üstelik önceki çevrim Sülale Destekleri Sigortası’nı anlattığını tamlayan Nazlıaka, “Yoksulluğu bulunmayan etme konusunda kararlıyız. Mardin’bile İl Avrat Kollarımızın belirleme ettiği haneleri ülfet ettik. Evdeki çocukların yaşlarına ve ihtiyaçlarına bakarak malzemeleri dağıttık. Yoksulluğun benzeri şans olmadığını anlattık. Kadınlar, çocuklarını okula göndermekte zorlandıklarını, bırakın harçlık vermeyi, tagaddi çantasını dolduramadıklarını anlattılar” dedi.

Ayrıca Nazlıaka, benzeri yapı atölyesini konuşma ederek konuştuğu ayrımsız eş işçiye “İktidara geldiğimizde ilk talebiniz hangi tamam?” diyerek sordu. Avrat işçi dahi şunları dile getirdi:

“ÇOCUKLARIMIZA BENZIN ALAMIYORUZ. YEGÂNE ÜMİDİMİZ HÜKÜMETİN DEĞİŞMESİ”

“İlk talebimiz arz azından enflasyonun düşmesi. Çocuklarımıza benzin alamıyoruz. Elan önceki tığ dahi içiyorduk ama bırakın bizi çocuklarımıza dahi veremiyoruz. Peynir filhakika eti geçti onlar bizim üzere manzara oldu, çıktı unuttuk onları. Kiracıyım, elan doğal gazı yakmadım, elektriği bire bir odayı yakıyorum diğerleri hep mecbur yöntemince karanlıkta debi ediyoruz. Camı delmeyi düşünüyoruz tıpkısı soba, çalı çırpı bulabilirsek yakacağız yani. Marketi suçluyor, market kişi başına yapamaz o zaman fehamet namevcut herhalde. Bize bunu düşündürüyor. Yegâne ümidimiz hükümetin değişmesi.”

Nazlıaka dahi açıklamasında; “Benzeri ana düşünün; talebi çocuğunun süt içmesi! Bundan elan tabii tıpkısı dilek mümkün mi? Ama bu uyum böyle gitmez. Sunu geç altı kamer ortamında, sandıkta, çocuklarımızı açlığa mahkum edenlerden, istismara maruz bırakanlardan hesap soracak ve onları sandığa gömeceğiz!” ifadelerini kullandı.

Share: